Ако се чудите точно какъв тип сайт следва да създадете, то създаване на Wiki сайт трябва да е една от опциите, с която следва да сте запознати.
С настоящата статия ще се опитам да ревюирам добрите и лошите страни на Wiki сайта (като концепция).
Какво е Wiki сайт?
Wiki сайтовете са големи по обем и съдържание сайтове, в които има множество вътрешни връзки (линкове), които следва да направят навигирането от страна по потребителя колкото се може по-лесно. И по-бързо (думата „wiki“ идва от хавайски и означава именно „бързо“).
Най-популрен такъв сайт е Wikipedia – гигантска енциклопедия, в която съдържанието е създадено от нейните потребители (и различните статии са свързани по между си посредством ключовите думи).
Можем ли да създадем свой Wiki сайт?
Разбира се, че можем да създадем свой Wiki сайт.
И да печелим от генерираният трафик (който може да е огромен по обем).
Популярни опции, които можем да ползваме, ако искаме да създадем свой Wiki сайт
Един от най-популярните методи, чрез който лица създават свои Wiki страници е сайтът fandom.com
Регистрацията на него е напълно безплатна. И могат да се създават Wiki страници на различни езици – без да е необходимо да се знае как се програмира.
Негативната страна на fandom.com е, че създавате нещо свое на трета платформа.
Аз, ако сте чели моята статия за Blogger (Блоггър),както и Medium знаете, че съм против да се създава свое собствено съдържание на трети сайт платформа. По този начин Вие губите значителна част от възможностите за печелене на средства. А и никога нямате абсолютно пълен контрол.
За това – за тези, които желаят да създадат свой Wiki сайт Ви съветвам да го направите чрез WordPress, като се инсталира някой платена или безплатно разширение за създаване на Wiki.
Подобни разширения са следните:
- Heroic Knowledge Base – това е платено разширение, което е създадено така, че да се интегрира с повечето теми. Чрез него може да се категоризира съдържанието, да се прикачват файлове към публикациите, да се слагат „джаджи“ (различни полета в страницата, чрез която се добавят функционалости) и т.н.
- BWL Knowledge Base Manager – отново мениджър-разширение, чрез което да създадете своето Wiki.
- Very Simple Knowledge Base – чрез това разширение могат да се вмъкват в публикации кратки кодове, които създават секция FAQ (често задавани въпроси). Т.е. не е пълна Wiki функционалност.
- HelpieWP – чрез това разширение може да създавате Wiki чрез свой екип. Т.е. няколко човека ще могат да създават съдържание – една от основните идеи на Wiki.
- Yada Wiki
- WP Knowledgebase – безплатно разширение, което създава функционалности, които изглеждат добре както на мобилни устройства, така и на PC.
- KnowAll – отново разширение, което да създаде страница за Вашия бизнес, с която клиентите да намират отговор на най-често задаваните си въпроси.
Плюсове и минуси на Wiki сайта
Съществуват множество теми (ниши), към които има много голям интерес.
Виждал съм Wiki сайтове, които са посветени на Хари Потър, които имат десетки хиляди посетители (на седмична база). Защото чрез Wiki сайтовете може да се създаде съдържание, което е базирано около неологизми (думи, които са изкуствено наложени в езика чрез масовата култура). Като „Авада Кедавра“, ако вземем пример от Хари Потър.
Минусът на Wiki сайтовете са, че понякога те много трудно могат да бъдат монетаризирани с нещо различно от реклами (като афилиейт оферти)
И разбира се – Wiki сайтовете изискват много голямо, уникално съдържание.
Ако си мислите, че ще попълните своя Wiki сайт с друга, достъпна информация, която не е уникална – не се занимавайте.
Няма да добиете трафик от търсачките по този начин.
За това – освен ако нямате голям екип от помощници, то следва да си помислите дали си струва.
Да пишете по цял ден за неща, които може и не монетаризирате.
Или да пишете статии за съдържание, което може да е полезно за потребителя във времето.
П.С Дори създаването на уникално съдържание понякога не може да помогне. Защото трети лица могат да го откраднат. Вижте моята статия как да защитите своето съдържание в Интернет.
Финални мисли относно създаване на Wiki сайт
Wiki сайт на популярна тема може да има огромен трафик.
Дори и с реклами – може да печелите по десетки долари на ден.
Замислете се, виждайки плюсовете и минусите на Wiki сайтовете.
Ако сте харесали мисията на pasivendohod.net да споделя за различните възможности за създаване на пасивен доход – то може да помогнете, споделяйки някой от качените материали чрез социалните мрежи. Или да харесате страницата ми във Фейсбук.