Вимео – можности да заработите пари

Вимео - можности да заработите пари

Знам дека повеќето луѓе кои само ќе го погледнат насловот на овој напис „Вимео – можности да заработат пари“ ќе направат лице.

“Брат, што е следно? Да се направи преглед / преглед / на ABV пошта?”.

Да, vimeo.com е веројатно најголемата страница за споделување видео по YouTube. (Можете да прочитате повеќе за YouTube во оваа моја статија).

Затоа Вимео е познат на повеќето луѓе. Но, сепак за оние кои нејасно го слушнале ова име или ги започнуваат своите први чекори на Интернет, овој напис е за нив.

Што е Вимео?

vimeo.com е платформа за споделување видео што работи на сосема спротивен принцип од YouTube. Нема реклами на тоа кога гледате видео.

„Ова е многу чудно“ – ќе си речете. „Тогаш, како заработува оваа страница за да заработи за живеење?“

Релевантни прашања.

Веб-страницата е поддржана со воведување на некои платени карактеристики / планови за претплата, за што ќе коментирам подоцна.

Колку е „голем“ Вимео?

Според податоци од Википедија во декември 2013 година, страницата примаше повеќе од 100 милиони уникатни посети месечно, со над 23 милиони регистрирани корисници.

Заклучно со април 2020 година, регистрираните корисници се 175 милиони.

Овие бројки, иако огромни, звучат малку во споредба со YouTube и Facebook (кој исто така споделува видеа).

Но, размислете уште еднаш – тоа се стотици милиони посети месечно.

Сите сме ја слушнале изреката: „Подобро прво во село отколку последно во град“. Многу интернет-продавачи честопати прашуваат: “Дали е подобро да се користи платформа за да се вози сообраќајот? Дали е најголема?”

Според мене, сè зависи. Да, да речеме Фејсбук е најголемата социјална мрежа. YouTube е најголемата страница за споделување видео. Но, дури и предната позиција на помалите страници како Quora (повеќе за тоа како да заработите пасивен приход преку оваа страница можете да прочитате тука), Pinterest или Vimeo буквално можат да го „скршат“ серверот на вашата страница.

За ова – искусните маркетери често користат повеќе извори на сообраќај.

Како да заработите пари преку Вимео?

Најважното нешто што треба да знаете за Vimeo е дека ако сакате да испраќате видеа на него, мора да бидете регистрирани.

Добро, досега добро.

Основна регистрација (т.н. Vimeo Basic) е потполно бесплатна.

Проблемот е во тоа што можете да поставувате до 10 видеа на ден, ќе имате право на еден канал, учество во една група.

Што се однесува до големината на видеата што ќе можете да ги поставувате, ќе можете да поставувате до 500 мегабајти неделно, до 5 гигабајти (како вкупна поставена сума) И тоа е тоа.

“Што ако поставам повеќе?”.

Needе треба да се префрлите на еден од платените планови за претплата. Цените се достапни тука.

Знам дека многумина ќе ме проколнат што сум го изгубил времето. „Која е оваа страница каде што треба да платам и треба да заработам пари?

Прво: секогаш можете да започнете со бесплатен план. 5 гигабајти поставени видеа – со вистинска компресија доволно е да поставите околу 30 до 50 видеа (ако едно видео е околу сто мегабајти).

Можете да го користите Вимео како „изложба“ што нуди специфични добра / услуги.

Ако поставите повеќе – можете да преминете на некој од платените планови.

Скоро сите (Плус, Про и Бизнис) дозволуваат да ги тестираме бесплатно во рок од 30 дена.

Плус и Про се со цена од 7 и 20 американски долари (ви се наплатува целата календарска година) – т.е. ќе платите 84 и 240 долари. Планот „Плус“ исто така е можно да се плаќа месец по месец – тогаш цената ќе биде 12 долари.

Вимео нуди 50 проценти попуст на плановите Плус и Про за студентите. Што се нуди, со оглед на тоа колку може да се заштеди.

Овој попуст се добива со промотивен код од веб-страницата studentbeans.com

Не можам да ти одговорам (сто проценти) дали овој попуст е отклучен за студенти од Бугарија Јас Според страницата – ако некоја земја не е присутна во нивната листа, тогаш регистрацијата ја прави британската верзија на страницата.Значи во пракса не можам да ви кажам – дали ако се регистрирате, на крајот ќе добиете код и попуст Но, ништо не ве спречува да го испробате сами.

Друга стратегија што можете да ја користите – да ја намалите цената на претплатата е да користите веб-страница за враќање на готовина (т.е. да вратите дел од парите). Напишав статија (прочитајте го за да дознаете како можете и да заработите пари) за страницата за готовина Swagbucks – преку него, барем во моментот кога го пишувате овој напис можете да добиете попуст од 10 проценти.

Сепак, со поставување видеа можете да изградите „база на обожаватели“ за да станете ваши претплатници. И профит од тоа.

Можете исто така (работејќи со бесплатниот план) да продаваат видеа преку Вимео . Како работи ова? Со поставување на едно видео, може да се продаде на крајни корисници.

Покрај единствената продажба – видеата може да се продаваат и со пренос на авторско право.

Луѓето кои сакаат да користат видео – плаќаат единствена такса. Сепак, оваа услуга може да стане достапна, кога ќе контактирате со тимот на Вимео и тие ќе одобрат.

Последна (но не и најважна) е можноста луѓето да работат во областа на видео обработка, филмска продукција да најдат работа преку страницата.

Оваа одлика е достапна тука Сепак, од вас се бара да имате платена претплата за да се регистрирате.

Ако барате некој да ви помогне во обработката на вашето видео, можете да ги прегледате сите бесплатно професионалци тука (ова може да се користи како „обратен инженеринг“ – погледнете што веќе се нуди).

Конечни размислувања за Вимео

Вимео не е лош ако сакате да имате уште една можност да му „покажете“ на светот.

Знам дека платена претплата може да биде прилично непријатна, но можно е да се намали (барем за студентите). Или користете, како што реков – веб-страница за враќање на готовина (Swagbucks) Можете исто така да најдете работа преку страницата, како и да продавате видеа и / или да акумулирате претплатници.

Разгледајте го Вимео како можност за градење пасивни приходи. Не е лесно. Никогаш не е.

Но, само мрморењето не работи.

Како и секогаш, овој пат овој напис е отворен за секаков вид дискусија.

Willе бидам среќен за Бугарите кои успешно го користат Вимео да се вклучат во темата. Вашето споделено искуство може да биде од непроценливо значење за сите други.

Ако ви се допаѓа напишаното, споделете го со вашите роднини / познаници на социјалните мрежи. Вака помагате да се развие оваа страница

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Reddit
VK
Telegram
StumbleUpon
Pocket
OK
Веб-страници за домашна работа
Идеи за домашен бизнис (бизнис за дома)

Веб-страници за домашна работа

Напишав голем број статии на хонорарни платформи каде може да се најде далечинска работа. Но, поради големиот обем на материјали што веќе ги поставив – решив дека не би било лошо да имам статија во која ќе ги сумирам сите веќе разгледани страници за домашна работа. Веб-страницата за вршење микрозадачи

Сајтови за работа преку Интернет

Сајтови за работа преку Интернет

Напишав голем број статии на хонорарни платформи каде може да се најде далечинска работа. Но, поради големиот обем на материјали што веќе ги поставив – решив дека не би било лошо да имам статија во која ќе ги сумирам сите веќе разгледани страници за работа на Интернет. Веб-страницата за вршење