Заработка на пари од заедничко патување, превоз и достава на храна

Заработка на пари од заедничко патување, превоз и достава на храна

Оваа статија „заработка од заедничко патување и достава на храна“ е една од темите што ќе се плашам да ја погледнам на мојата страница.

Зошто?

Бидејќи барем 1/3 од статијата нема да биде корисна за моите читатели кои живеат во јурисдикции каде некои од овие услуги не се легализирани, како што е заедничкото патување (како хонорарен бизнис).

За ова – бидејќи не можам да ги разгледам сите локални закони, ве советувам да проверите дали можете да работите како хонорарец за заедничко патување, товарен превоз или достава на храна – или потребна е специјална лиценца (дозвола за работа) активност.

Заработка на заедничко патување, превоз и достава на храна преку Uber

Американската компанија Убер е најпозната (барем во мојот ум) кога станува збор за споделување патувања, транспорт на стоки и доставување храна.

Нејзината централна страница е www.uber.com, бидејќи страницата е поделена на категории во кои може да се најдат информации за тоа како едно лице може да заработи пари преку заедничко патување ,, товарен превоз и достава на храна .

За споделеното патување ( да стане возач ):

  • треба да имате соодветна минимална возраст на која ќе ја достигнете возраста за полнолетство во засегнатата земја;
  • да може да управува возило;
  • гледајте кратко видео за обука;

Доколку ги исполнувате овие услови, ќе мора да ги доставите следниве документи подоцна (при аплицирање):

  • важечки документ за управување со возило;
  • доказ за престој во вашиот град, држава или област (провинција);
  • фотографија;

Ако користите сопствен автомобил, исто така ќе треба да обезбедите документи за регистрација на возило, како и важечко осигурување.

 

Ако немате автомобил, Uber може да ви обезбеди.

За жал – веб-страницата на компанијата користи препознавање на географската локација на пребарувачот и се однесува (барем мене, затоа што сум во Бугарија) на непостоечка верзија на ова информации . За да видите – мора да бидете лоцирани во земјата каде што компанијата работи. Или користете VPN за промена на вашата IP (можете да ја прочитате мојата статија на оваа тема).

 

Покрај заедничкото патување, Убер посредува и во транспортот на стоки (како платформа што ги исполнува оние кои се вклучени во транспортот и клиентите кои сакаат да ја пренесат својата стока).

Повеќе информации (на англиски) можат најдете овде.

И за крај, но не и најважно – Uber има свое решение (платформа) преку кое храната се доставува до домот или канцеларијата – Uber јаде .

Оваа платформа – исто така, се разбира, може да биде корисна за ресторани кои сакаат да вршат достава до домови (без да имаат сопствен превоз и персонал за тоа).

Достапните информации за тоа како да регистрирате ресторан или како да регистрирате снабдувач се достапни во менито на наведената страница ( за ресторан , пријавете се за да испорачате).

Заработка на пари од заедничко патување, достава на храна преку Lyft

Друга компанија која е главен конкурент на Хуберт е Lyft.

Тие работат во САД и Канада.

За да видите во кои градови точно се случува ова, може проверете овде.

Во врска со апликацијата да започне да работи „под капа“ на Lyft, ова се прави преку апликација во ова дел од нивната страница .

Ако немате сопствен автомобил, можете да набавите еден од Лифт (Lyft). Изнајмување.

Треба да напоменам дека оваа одлика е достапна само за некои градови:

Атланта, Остин, Балтимор, Бостън, Шарлот, Чикаго, Синсинати, Кливланд, 
Далас / Форт Уърт, Денвър, Детройт, Форт Уърт, Хюстън, Лас Вегас,
Лос Анджелис, Нашвил, Ню Орлиънс, Ню Йорк, Норфолк (Вирджиния), Оукланд , 
Ориндж Каунти, Филаделфия, Финикс, Питсбърг, Портланд, Провидънс, Роли-Дърам, 
Ричмънд, Сакраменто, Сан Антонио, Сан Диего, Сан Франциско, Сан Хосе, Сиатъл, 
Такома и Вашингтон, Окръг Колумбия

 

Во врска со можноста за достава на храна до домот и канцеларијата:

Е пилот програма и не знам каква е можноста да се победи преку неа.

До крајот на уредништвото на овој напис, не можев (поради други обврски) да го прашам Лифт дали некој може да се регистрира за да достави храна.

Ова ќе биде вашата „домашна задача“.

 

Заработете пари со доставување храна преку Takeaway

Takeaway е бренд кој е познат во Бугарија (и во други земји) за доставување храна дома и канцеларија.

Пријавувањето за курир се врши преку следнава врска, но мислам дека евентуалното назначување нема да биде на независен изведувач, туку ќе бидете работник со полно работно време.

 

Заработка на пари преку доставување храна преку Фудпанда

Фудпанда е друга марка која е позната во Бугарија по доставата на храна до дома и канцеларија.

Не можев да најдам информации за тоа како можете да доставувате храна преку Фудпанда.

За ова – ако ова прашање ве интересира, тоа ќе мора контактирајте ја компанијата и прашајте ги лично.

 

Заработете пари со доставување храна преку пошта

Поштарите е друга американска марка што посредува помеѓу ресторани и клиенти кои сакаат да доставуваат храна до нивниот дом или канцеларија.

Регистрација како курир се врши од тука.

(Ако сте сопственик на ресторан и ве интересираат условите за соработка со пошта, можете да најдете повеќе информации тука)

 

Повеќе профит за такси-компаниите преку Јандекс Такси

Јандекс е огромен конгломерат – веќе пишував за услугите на пребарувачите за правење пари од микротреќи, задачи за извршување на Yandex Toloka и нивната услуга за лична содржина Јандекс Зен.

Јандекс има своја услуга за заедничко патување Јандекс Такси што е достапно во 17 земји: Романија, Гана, Естонија, Финска, Узбекистан, Србија, Молдавија, Летонија, Литванија, Киргистан, Брегот на Слоновата Коска, Израел, Казахстан, Грузија, Белорусија, Ерменија.

Покрај Јандекс Такси, Јандекс има и своја услуга за доставување храна до дома и канцеларија – Јандекс.Јадење. Но, тој е достапен само во 24 градови во Русија.

Враќање во Yandex Taxi – ако имате сопствен бизнис со такси и живеете во една од земјите каде Yandex работи со Yandex Taxi, можете да проверите како можете да го проширите вашиот бизнис.

Јандекс има милиони клиенти.

Можете да најдете повеќе информации на руски јазик тука исто така тука и тука – да видите како можете да користите Услугата .

 

Конечни размислувања за заработка на пари од заедничко патување, превоз и достава на храна

Се надевам дека написот ќе биде корисен за моите читатели.

Заедничкото патување, превозот на стоки и испораката на храна можат да бидат добри можности за започнување хонорарна работа.

Само погледнете ги локалните барања (и видете дали таквото вработување би било добро за вас).

 

Ако ви се допадна мисијата на pasivendohod.net да споделувате за какви било можности да заработите пари (без разлика дали се онлајн или офлајн), тоа може да ви помогне со споделување на некои од поставените материјали на социјалните мрежи. Или ми се допаѓа мојата страница во Фејсбук .

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Reddit
VK
Telegram
StumbleUpon
Pocket
OK
Веб-страници за домашна работа
Идеи за домашен бизнис (бизнис за дома)

Веб-страници за домашна работа

Напишав голем број статии на хонорарни платформи каде може да се најде далечинска работа. Но, поради големиот обем на материјали што веќе ги поставив – решив дека не би било лошо да имам статија во која ќе ги сумирам сите веќе разгледани страници за домашна работа. Веб-страницата за вршење микрозадачи

Сајтови за работа преку Интернет

Сајтови за работа преку Интернет

Напишав голем број статии на хонорарни платформи каде може да се најде далечинска работа. Но, поради големиот обем на материјали што веќе ги поставив – решив дека не би било лошо да имам статија во која ќе ги сумирам сите веќе разгледани страници за работа на Интернет. Веб-страницата за вршење