Како да заработите хонорарни пари преку веб-страница за Truelancer

Кога зборуваме за хонорарни работи – многу Бугари веќе знаат со кои (најголеми) страници може да се пребарува.

Но, бидејќи сум посветен (преку pasivendohod.net) да фрлам што повеќе „светло“ на сите можни канали, преку овој напис ќе разгледам малку позната страница – truelancer.com

Тој е помалку познат бидејќи компанијата зад него е индиска, со седиште во Delу Делхи.

Врската (која го отвора профилот на компанијата на компанијата во LinkedIn) тврди дека страницата има над 600.000 хонорарни преведувачи.

Не можам ниту да ја потврдам ниту да ја демантирам оваа бројка.

Но, секако има регистрирано десетици илјади. И може да се најдат многу даватели на услуги.

Силни и слаби страни на платформата

Веб-страницата работи на принципот на Fiverr.com (тука можете да прочитате статија што сме ја посветиле на страницата Fire) .

Тоа е платформа (пазар) што исполнува луѓе кои бараат да извршат одредена услуга со луѓе кои можат да ја извршат за нив.

Дефинитивен плус е дека регистрацијата е потполно бесплатна. И нема месечни такси за користење (како што за жал има на други платформи).

Овој плус е несомнено минус. Повеќето од регистрираните лица се од Индија, Пакистан и Бангладеш.

Не ме сфаќај погрешно – воопшто не го велам тоа со расистички тон.

Во мојата работа, ветив дека во некои случаи измамниците што може да ги сретнете се бели западњаци (кои ветуваат многу, плаќаат малку, се полни со претензии, лесно лажат). Им се случив на екстремни директори кои работеа од Азија.

Значи, мојата мисла е – ако ви се случува да купите на пример написи преку truelancer и барајќи најниска можна цена, еве ќе ја најдете.

Но, како што знаете – цената е поврзана со квалитетот.

Значи, конкуренцијата за работа преку оваа страница е многу жестока.

Што треба да знам за да се регистрирам?

Веб-страницата е на англиски јазик.

Регистрацијата на страницата е многу едноставна. Потребна е само е-пошта.

По регистрацијата – мора да ја потврдите вашата е-пошта.

Потоа – преку вашата сметка, можете да ја пополните вашата биографија, да испраќате сертификати, да поставите како да примате пари.

Парите преку страницата можат да се повлечат од следниве страници за плаќање – PayPal и Payoneer.

Ако купувате услуги – страницата има можност да генерира фактури (преку сметката – Плаќања – Фактури), но фактурата се генерира врз основа на податоците што хонорарникот ги напишал за себе.

И резултатот е – летачки лист хартија (можете да ја видите оваа заматена слика). Значи, ако купите услуга на вашата компанија – или мора да побарате од оној што ќе ви ја достави услугата правилно да ја пополни неговата сметка. Или според мене – да се збогувам со парите да поминат како оправдан трошок.

1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Јас се регистрирав – сега што?

Па, добредојде.

Можете да најдете работа на два начина:

  • продадете одредена услуга (преку услугата Купи – Продај услуга)
  • пребарување преку објавени пребарувања (преку Најдете работни места – Прелистајте работни места) или натпревари (преку Конкурс – Прелистајте натпревар

Кога објавувате дека продавате услуга – можете да поставите сè. За колку пари. Во кој обем и за кој период ќе го завршите.

Ако некој наиде на ваша услуга – може да ја купи.

Ако барате работа – можете да ги прегледувате рекламите. И наддавајте за која било работа.

Веб-страницата има можност за разговор помеѓу клиенти и професионалци.

При купување на услугата, се формира таканаречен работен проток (барем така ја преведувам Работната пареа).

Преку него – како wallид на Фејсбук, можете да разменувате пораки, датотеки, да ја пренесувате завршената работа (во форма на датотеки).

По секоја испорака клиентот има право да изврши ревизија на испорачаната. Само кога тој ќе ги прифати – тогаш можете да ги добиете своите пари. За сработеното – можете да добиете евалуација. Колку повеќе рејтинзи – толку поголема репутација ќе имате.

За ова – мојот совет е да ги пренесете готовите датотеки со лозинка (на пример во Word) или со воден жиг (ако пренесувате графичка датотека). Ако не знаете како да направите вакви датотеки – вашата прва работа е да го научите ова. Ова го велам без намера да навредам некого.

Веб-страницата е сигурна и целосно транспарентна.

Овде можете да се сретнете (повторно на англиски) какви такси има таму.

И, кои се условите за одбивање и враќање на пари (за купувачи).

Според мое мислење – како што реков, единствената лоша страна е што има голема жестока конкуренција од луѓе кои работат за многу помалку пари отколку хонорарци од САД и Европа.

Додека ја пишував оваа статија и го гледав Натпреварот, видов дека, на пример, имаше над илјада наддавачи за натпревар за лого (проценета цена на клиентот – 65 американски долари). Над илјада – да.

Но, ако барате „ефтина“ работна сила – тука ќе ја најдете.

Кои други придобивки ги има Truelancer?

Веб-страницата ја нарекува следнава програма за бонуси „Стартапи“ . Само што е именувано на тој начин, буквално секој може да ја зграби оваа понуда.

Тие ви даваат 5.000 рупии за пазар. Што е за 120 лева.

Не ни помислувајте дека ќе се регистрирате. Goе одите на шопинг и нема да пуши чад.

Покрај овој бонус, мора да учествувате за секоја набавка. Бидејќи се регистрирав одамна – не можам да ви кажам точно колку ви се одбива, но сигурно беше над 80 проценти.

Т.е. ако купите нешто за сто лева – сигурно ќе платите најмалку 80 лева.

Ако купите нешто од страницата – видете како го купувате. Повеќето од методите (како што споменав погоре) не наплаќаат дополнителен надомест, но има и такви.

Ако барате ефтина работа за рака – мојот совет е да направите пробна набавка.

Иако се чини дека тимот на Truelancer е совесен, секогаш постои манипулација со проценките на експертите – т.н. лажни прегледи.

Погледнете дали за парите го добивате посакуваниот квалитет.

Ако се држите до фактурите – треба да го проверите и ова. Направете мала набавка, откако претходно го предупредивте хонорарникот дека сакате најцелосни детали.

И дајте му фактура на вашиот сметководител – и видете дали ве извезува.

Подобро е да поддржите бугарски хонорарец (кој е регистриран) и тој ќе ви издаде бугарска фактура, отколку да се занимавате со летачките листови што често ќе ви ги даваат во Индија, Пакистан и Бангладеш.

И на крај – ако еднаш ќе купите нешто мало (да речеме десет до дваесет лева), тогаш платформата Truelancer може да работи за вас. Можете да го набавите купонот за попуст. Да нарача. Гледајте за квалитет. И така.

Потенцијален недостаток на страницата

Како што рековме – страницата е со седиште во Индија.

Во теорија, нарачките на страницата можат да ги прават луѓе од целиот свет. Вклучувајќи од Бугарија и Европа.

Веб-страницата, како што рековме – нема функционалност со која со сигурност да знаете од каде потекнува вашата нарачка.

Кога плаќате – парите ги чува страницата сè додека не ви бидат исплатени. Мислам дека плаќањето доаѓа од страницата (која ја зеде провизијата), а не директно од клиентот. Но, можеби грешам. На пример, дали треба да се издаде потврда ако некој порача преку PayPal? Или нарачајте преку PayPal и плаќањето е преку дебитна / кредитна картичка што PayPal ја обработил. Истото е преку Payoneer.

За ова пред да се регистрирате – размислете или консултирајте се.

Затоа што, поради природата на плаќањето, кои од познатите уредби за плаќања треба да се почитуваат? Кој документ треба да се издаде или да не се издаде?

Веб-страницата нема можност да внесува броеви на ДДВ. Во теорија, ако имате нарачка од ЕУ, овој број не може да се примени.

За ова, да бидам искрен – се откажав од ова прашање. Beе бидам среќен ако некој од моите читатели го сподели своето мислење за ова прашање.

Ве повикувам повторно – ако имате прашања или коментари, не двоумете се да напишете подолу.

Исто така, ако сакате да ме поддржите, најдобрата (и потполно бесплатна) опција е споделување на постоењето на оваа страница на социјалните мрежи. И бидете конструктивно-критични.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Reddit
VK
Telegram
StumbleUpon
Pocket
OK
Веб-страници за домашна работа
Идеи за домашен бизнис (бизнис за дома)

Веб-страници за домашна работа

Напишав голем број статии на хонорарни платформи каде може да се најде далечинска работа. Но, поради големиот обем на материјали што веќе ги поставив – решив дека не би било лошо да имам статија во која ќе ги сумирам сите веќе разгледани страници за домашна работа. Веб-страницата за вршење микрозадачи

Сајтови за работа преку Интернет

Сајтови за работа преку Интернет

Напишав голем број статии на хонорарни платформи каде може да се најде далечинска работа. Но, поради големиот обем на материјали што веќе ги поставив – решив дека не би било лошо да имам статија во која ќе ги сумирам сите веќе разгледани страници за работа на Интернет. Веб-страницата за вршење