Како побрзо да пишувате текстови?

Страницата pasivendohod.net е лансирана со идеја да стане најголемиот извор на сигурни информации во Бугарија за тоа како да заработите пари на Интернет.

Затоа не можам да не вклучам дел на страницата што е посветен на методите што можат да не направат попродуктивни кога работиме на компјутер.

Нема да ве лажам – создавањето содржина, како што рече Стивен Кинг, е многу осамен потфат. Но, тоа е единствениот начин да се привлече публика.

Лице кое пишува (совлада еден од стенографските системи) може да напише дваесет или триесет зборови во минута. Текст од илјада зборови трае околу еден час. И ова е без да биде изменето.

Дали има начин побрзо да се пишуваат текстови?

Ете го!

Природа на препознавање на глас

Можеби сите се сеќаваме на таканаречениот Мајкрософт Сем – програмата во Виндоус што чита напишан текст

Сите се забавувавме како деца – пцуејќи го несреќниот компјутер и тој повтори со неговиот механички глас.

По долгогодишен развој – звуците „веќе не се како порано“. Што сакам да кажам – сега софтверот може да препознае глас и да го претвори кажаното во текст.

Нема да поставувам врски до тешки програми. Да бидам искрен – не сум ги ни барал.

Лаптопот што го пишувам на оваа страница е веќе стар (ако ги користиме најновите видео игри како стандард). Тешко е да го вчита дури и Skype.

За ова, директно ќе ви го дадам мојот предлог (со услов, ако знаете некои програми што прават иста или подобра работа, да го оставите вашето мислење под овој напис. Со задоволство ќе ги вклучам во статијата).

Документи на Google како метод за брзо внесување текст.

Претпоставувам дека скоро секој има сметка на Google. За оние кои не го прават тоа – ве советувам да го сторите тоа. Освен фактот дека е потполно бесплатен – со регистрацијата можете да користите голем број услуги на компанијата.

Една од нив е Google Docs – софтвер за обработка на текст со кој можете да креирате текстови. И сè што создавате се чува на Интернет. Сè додека Гугл го има, вашиот текст ќе биде таму. Не треба да зачувувате ништо на вашиот компјутер или надворешни медиуми. (Па, ако е нешто супер важно, тогаш направете копија на надворешни медиуми, како што се флеш-уред, диск, надворешен тврд диск. Или направете копија на трето место. Реосигурување.)

Google Docs е како старата добра програма Microsoft Word. Јас не сум многу „гуру“ кога станува збор за обработка на текст.

Но, за да внесете текст преку глас во документот што го создадовте, одете на следнава опција – Алатки – Гласовно пишување.

Seeе видите мал прозорец со икона за микрофон. Од паѓачкото мени во него можете да изберете кој јазик сакате да го зборувате.

Пробав англиски и бугарски. За други јазици – не можам да дадам мислење.

За англиски јазик – програмата е неверојатна. Имам, како што реков, стар лаптоп. Јас не користев надворешен микрофон.

Програмата ја разбира реченицата. Дури и на англиски јазик има команди кога станува збор за интерпункција. Што сакам да кажам – зборуваш, знаеш дека следи запирка и во тој момент кажуваш „кома“, а програмата става запирка. Ја завршувате реченицата – велите „точка“. Завршувате „мисла“, велите „нов пагаграф“ и програмата го започнува следниот пасус. Па, се разбира – како Наполеон, треба однапред да предвидите каде се интерпункциските знаци.

На ова видео можете да видите како работи алатката на англиски јазик.

Се разбира – понекогаш програмата збунува зборови кои се хомонимни.

Не е можно да се воведат интерпункциски знаци на бугарски јазик, како и нов пасус.

На други јазици – немам идеја. Willе бидам задоволен за вашите повратни информации за тоа колку е корисна оваа одлика за внесување текст.

Конечни мисли

Според мене, софтверот е на многу високо ниво. За неколку години – кој знае, може дури и да се развива понатаму.

На оние што ќе ме апострофираат со изјавата дека на отчуканиот текст може да има голема потреба од уредување – да, ова е факт што не го негирам. Колку време ќе заштедиме со внесување текст на глас, а потоа треба да се обидеме да го уредиме – мислам дека сето тоа е случај.

Навикнав да пишувам како што пишувам.

Beе бидам среќен ако некој ми укаже на други програми што се поефикасни. Но, како што реков – за луѓето кои имаат машини од среден опсег, тие не купуваат скапи микрофони (сите работи што мислам дека влијаат на препознавање на гласот), тогаш Google Docs работи.

Ако сте личност која има некаква форма на попреченост. Или личност која се обидува да се заштити од воспаление на нервите на прстите (повеќето програмери понекогаш се жалат на болка во прстите), мислам дека на овој начин можете да направите некоја работа. Или земи белешки.

Како и секогаш, со задоволство би дискутирал. И слушам други методи за скратување / оптимизирање на работата.

Како што вели поговорката – не застанувај кога ќе се чувствуваш уморен, туку застани кога ќе завршиш!

 

 

 

 

 

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Reddit
VK
Telegram
StumbleUpon
Pocket
OK
Веб-страници за домашна работа
Идеи за домашен бизнис (бизнис за дома)

Веб-страници за домашна работа

Напишав голем број статии на хонорарни платформи каде може да се најде далечинска работа. Но, поради големиот обем на материјали што веќе ги поставив – решив дека не би било лошо да имам статија во која ќе ги сумирам сите веќе разгледани страници за домашна работа. Веб-страницата за вршење микрозадачи

Сајтови за работа преку Интернет

Сајтови за работа преку Интернет

Напишав голем број статии на хонорарни платформи каде може да се најде далечинска работа. Но, поради големиот обем на материјали што веќе ги поставив – решив дека не би било лошо да имам статија во која ќе ги сумирам сите веќе разгледани страници за работа на Интернет. Веб-страницата за вршење