Создадете страница со креаторот на страницата Кислород

Создавањето веб-страница не е лесна задача, дури и со Вордпрес, најприлагодениот систем – за ова, во оваа статија ќе напишам за креаторот на страници Кислород (Кислород).

Како се разликува од другите булдери на страници, како што се Елемент (Елеметор, за кој веќе напишав статија, прочитај овде )?

Кои се неговите добрите и лошите страни?

Ајде да почнеме.

Кој е креаторот на страниците со кислород?

Кислородот е приклучок што може да се инсталира во системот за управување со содржини во WordPress. И преку него можеме да ја обликуваме нашата страница – со влечење и влечење (влечење и испуштање) на разни елементи.

Веб-страницата на креаторот на страници Кислород е следната: https://oxygenbuilder.com/

За оние кои за прв пат слушаат за WordPress – ова е платформа што овозможува градење на страници, поедноставувајќи ја техничката страна на работите што е можно повеќе.

Pasivendohod.net е изграден на WordPress – ако можам да возам нешто, тогаш секој може да создаде нешто.

По инсталирањето на WordPress преку хостингот на компанијата што ќе го користите (првичните чекори за започнување веб-страница / блог може да бидат научи тука ) – едноставно изберете тема што го обликува изгледот на страницата. Како шаблоните што го обликуваат изгледот на екранот на вашиот телефон.

И тогаш можете да ги прилагодите работите преку креаторот на страница.

Проблемот со повеќе творци на страници е што тие се „тешки“.

Што мислам со тоа?

Тие се составени од доста редови на код.

И, како што знаеме – компјутерите се извршни. Кога ќе им кажеме – вчитајте некоја страница, тие прават, но за да го сторат тоа „ги читаат сите редови на код“ и додека го „читаат“, во зависност од врската со Интернет – може да биде потребно време.

Времето на вчитување на страниците во еден од факторите што го одредуваат позиционирањето на страницата на мрежата, го одредува „задоволството“ што ќе го доживеат вашите корисници додека чекаат да се вчита вашата страница.

Дури и секунди од времето може да предизвикаат исклучување на корисниците од некоја страница. И ова е пропуштен сообраќај.

Кислородот се бори против овој факт.

Откако ќе се инсталира – ги оневозможува темите (тековната тема) што сте ги избрале за вашата страница.

Всушност, вие ќе создадете еден користејќи го.

Как изглежда създателя на страници Оксиген

 

Сето тоа е влечење и поставување.

Бидејќи можностите за персонализација се безброј.

Имате опција (за оние што знаете да кодирате) – и да го уредувате изворниот код.

 

Кои карактеристики ги има креаторот на страницата со кислород?

Зборувавме за забрзување – и да цитираме неколку бројки за кои тврдат неговите развивачи постигнува.

Кислородот е 50 пати покомпактен од Divi, 25 пати од Element и 10 пати поголем од Beaver Bulder.

Покрај тоа, кислородот е пријателски на ЦДН. Што ќе каже тоа? CDN е технологија што овозможува вашата страница да се „чува“ на повеќе сервери во различни делови на светот. Кога некој „побара пристап“ до вашата страница – тоа ќе биде насочено кон серверот кој е физички најблизок до него. И страницата ќе се вчита побрзо.

Ова им овозможува на сопствениците на страници да имаат најефективен пристап до корисниците од сите земји и континенти.

Кислородот може да се конфигурира и сите најпопуларни приклучоци за оптимизација на содржината (оптимизација за оптимизација) – така што вашата страница да може да се најде од пребарувачите (како што се Google, Bing, Yahoo, итн.).

На крај, но не и најмалку важно, кислородот е компатибилен со технологијата за е-трговија Woocommerce.

Можете да создадете сопствен изглед за вашата продавница (видете е демонстрациското видео).

Кои се недостатоците на Окиген?

Не би рекол дека е лоша работа, но треба да бидете свесни дека станува збор за платен софтвер.

Неговата лиценца е платена – и може да се користи на неодредено време. На различни страници, дури и оние што се дизајнирани за трети страни (клиенти).

Цените се прифатливи тука За време на пишувањето, тие се движат од 99 до 169 американски долари.

Еднократен надоместок – како што реков.

Исто така, постои период од 60 дена во кој уплатената сума може да се врати.

Кислородот исто така може да се тестира тука да се види неговата функционалност во реално време.

За разлика од другите градители на страници, тој во моментов нема придружна програма. Како што е Елементор, чиј партнер сум и јас ( ако купиш Elementor преку мене, ќе заработам провизија).

И сè што е напишано – е мое скромно мислење. Јас не победувам или губам ако не го користите.

Но, да – додека Elementor има бесплатна верзија (со отстранета функционалност), кислородот е целосно платен.

Конечни размислувања за креаторот на страници Кислород

Кислородот е добра опција за градење веб-страница. Но, тоа е целосно платено.

Ако заштедите секој денар како мене – да, ќе можете да го користите засекогаш ако го купите, но ќе мора да дадете барем 99 УСД (и да немате функционалност за Вукомерц).

Сепак, ќе можете да креирате страници со неверојатно ниво на прилагодување (има буквално стотици одлики и фино подесување).

Дали е важна нејзината леснотија?

Да, тоа е многу добар бонус. Дури и за страници што се хостирани во помали земји (како Бугарија) и имаат помала публика (на пример – од Бугарите што живеат во Бугарија).

Јас го создадов pasivendohod.net преку „Елементор“ (чијшто исто така сум и партнер). И тие го организираат на надворешна компанија – Namecheap, бидејќи ова е најевтината опција за мене во моментот на креирање на страницата.

Дај Боже, страницата треба да се развива – да, јас би ја преместил на бугарски сервер (со центар за податоци – Бугарија) и би користел градител на страници како Оксиген.

Но, дури и сега страната добро се вчитува.

Затоа – ако можете да ги вложите парите со купување кислород – не гледам ништо лошо во тоа.

Преку него можете да креирате и страници за заинтересирани клиенти (за да може да се врати еднократната такса). Ништо не ве спречува да го испробате.

Willе бидам среќен ако има Бугари кои користат кислород и се приклучуваат со коментар под овој напис.

Кое е вашето мислење за креаторот на страницата? Дали има скриени, технички проблеми за кои не успеав да најдам негативни критики?

Темата, како и секогаш, е отворена за секаков вид дискусија.

Ако ви се допадна мисијата на pasivendohod.net, можете да го споделите она што го напишавте на социјалните мрежи.

На овој начин му помагате на страницата да се развива.

 

 

 

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Reddit
VK
Telegram
StumbleUpon
Pocket
OK
Веб-страници за домашна работа
Идеи за домашен бизнис (бизнис за дома)

Веб-страници за домашна работа

Напишав голем број статии на хонорарни платформи каде може да се најде далечинска работа. Но, поради големиот обем на материјали што веќе ги поставив – решив дека не би било лошо да имам статија во која ќе ги сумирам сите веќе разгледани страници за домашна работа. Веб-страницата за вршење микрозадачи

Сајтови за работа преку Интернет

Сајтови за работа преку Интернет

Напишав голем број статии на хонорарни платформи каде може да се најде далечинска работа. Но, поради големиот обем на материјали што веќе ги поставив – решив дека не би било лошо да имам статија во која ќе ги сумирам сите веќе разгледани страници за работа на Интернет. Веб-страницата за вршење