Elementor – градител на страници за WordPress

Elementor - градител на страници за WordPress

Една од најпопуларните техники за креирање веб-страници е платформата за управување со содржина WordPress, а една од најпопуларните техники за креирање страници во WordPress е Elementor.

Зошто? Во оваа статија ќе го сумирам моето искуство во користењето на двете „технологии“.

Зошто да изберете Вордпрес како платформа за создавање веб-страница и Елементор за креатор на страница?

Без оглед на тоа каков вид хостинг ќе избереме – специјализиран за WordPress или споделен ( Повеќе за видовите на хостирање можете да прочитате овде ), WordPress лесно може да се инсталира и на едниот и на другиот.

Потоа, кога е готово – доаѓа лесниот дел.

За разлика од другите техники, WordPress е ориентиран кон корисникот. Дури и лице со најосновно познавање на компјутер може да го користи (платформата има и верзија на бугарски јазик). Зошто?

Па, сè е само во менијата. Сакате да додадете мени на вашата страница – одете во делот “Преглед” и можете да креирате такви што влечат и да паѓаат. Сакате да додадете страница – повторно на ист начин.

А, за тоа како ќе изгледа една страница – одите во делот „Теми“ и можете да пребарувате за веќе креираните – има бесплатни, има и платени. Тие се групирани по теми (да речеме – за што ќе се користи страницата – дали за продавница, за портфолио, за блог) – Најдов теми кои се посветени дури и на домашни миленици.

За различните функционалности на една модерна страница, постојат таканаречени приклучоци. Тие се десетици илјади видови и ќе биде малку тешко за мене да ги опишам дури и најважните.

Откако ќе инсталирате еден – време е да го подготвите како изгледа. За да не се мачите, можете да се свртите кон апликацијата-странец.

Токму тоа е Елементатор – најдобро решение за креирање страници.

Да го илустрирам ова подобро – тоа погледнете ги овие бесплатни опции кои се создадени од Елемент.

Исто така, морам да кажам дека основната верзија на градителот на страници е потполно бесплатна. Исто така, има платена верзија што отклучува многу дополнителни функции.

Кои се овие карактеристики?

Функциите во Elementor се нарекуваат графички контроли. Да речеме, една таква карактеристика е едноставно со влечење и паѓање за да ставите копчиња за социјално споделување или мапа на Google. Постојат десетици типови графички контроли и тие можат да се користат за да направат скоро сè што ќе помислите на некоја страница.

Покрај новите графички контроли, ако користите платена верзија – таа има интеграција со софтверот за е-трговија Woocomerce и можете да креирате свои теми и да креирате таканаречени скокачки прозорци.

На оваа врска Element претстави што се случува ако надградите до платената верзија.

Како што можете да видите – цените се движат од 4,10 центи за една страница до 16,60 долари за над илјада страници. Цените се за еден календарски месец. Ако сакате да ги видите цените за една година, можете да го користите следниот линк.

До денес, цените се: 49 УСД за една страница, 99 УСД за три страници, 199 УСД за 1.000 страници.

Важно е да се напомене дека Elementor нуди наплата во рок од 30 дена – само за нова набавка.

Друго важно проширување на функциите на градителот на страници се таканаречените додатоци. Можете да ги видите овде.

Јас го користам Elementor за pasivendohod.net (и не дека сум голем дизајнер, но мислам дека страницата изгледа пристојно). Затоа мислам дека ќе работи и за вас.

Ако сакате да се регистрирате за Elementor, можете користете ја следнава врска.

Морам да забележам дека ако одлучите да ги користите моите врски и потоа одите на платениот план, тогаш ќе заработам провизија.

Сепак, ги користев овие врски затоа што од лично искуство знам дека ова е многу корисна алатка, не само затоа што „ќе заработам пари“.

Бесплатната верзија исто така може да работи за вас (кажете додека се развива вашата страница).

Друг корисен дел од Elementor е тоа што може да се интегрира со друг широко користен софтвер како Maillchimp, Yoast SEO, социјални мрежи итн. Сите може да видите овде.

Не сум многу добар во дизајнирање работи, но Elementor дозволува многу добар бизнис од дома – да креира веб-страници за Wordrpress за трети страни.

Elementor ви дозволува да го направите ова. Размислувам да напишам статија и на оваа тема.

Друга работа што може да се каже е дека Elementor дозволува префрлување од една платена претплата во друга. Можете исто така да ги менувате страниците ако сте платиле за верзијата Pro (кажете дека сакате да се преселите од една на друга страница). Ако започнавте со бесплатната верзија, можете да преминете на платената верзија – сè што е создадено ќе биде на исто ниво.

Ако плативте и последователно повеќе не плаќате – креираното ќе остане како што е. Само тоа нема да може да се ажурира. Така, додатоците за влечење повеќе нема да можат да се “влечат” повеќе

Elementor прифаќа Stripe, Paypal или дебитни / кредитни картички како платежно средство.

Конечни мисли

Според мое мислење, Elementor е многу добра опција за градење на многу убав сајт. Сè повлекува и пушта, влегува во менијата и ги прави соодветните поставки.

Јас сум многу голем „обожавател“ на Англичанец на Јутјуб – Алекс, кој има многу добри серии за тоа како да градиме придружни страници преку WordPress и Elementor – можете да видите тука за да добиете идеја .

Јас не сум толку голем дизајнер, но како е со серија што наликува на неговата?

Како и секогаш – темата е отворена за дискусија. Вордпрес е платформа за управување со содржини. што го користат и многу Бугари. Убеден сум дека многу од вас го користат Elementor многу години. Какво е Вашето мислење? Дали има некои „стапици“ во користењето што сте ги доживеале?

Ако ви се допадна напишаното на оваа тема – споделете го со вашите роднини и пријатели (кои се заинтересирани). Ова навистина помага да се развие пасивендоход, нет,

Во врска со преминот кон платената верзија – реков и повторувам дека не треба да купувате ништо ако сте во тешка финансиска состојба. Е се обидам да поставам повеќе информации за тоа како можете да го користите Elementor како градител на страници, но ниту еден бизнис не е загарантиран сто проценти.

 

 

 

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Reddit
VK
Telegram
StumbleUpon
Pocket
OK
Веб-страници за домашна работа
Идеи за домашен бизнис (бизнис за дома)

Веб-страници за домашна работа

Напишав голем број статии на хонорарни платформи каде може да се најде далечинска работа. Но, поради големиот обем на материјали што веќе ги поставив – решив дека не би било лошо да имам статија во која ќе ги сумирам сите веќе разгледани страници за домашна работа. Веб-страницата за вршење микрозадачи

Сајтови за работа преку Интернет

Сајтови за работа преку Интернет

Напишав голем број статии на хонорарни платформи каде може да се најде далечинска работа. Но, поради големиот обем на материјали што веќе ги поставив – решив дека не би било лошо да имам статија во која ќе ги сумирам сите веќе разгледани страници за работа на Интернет. Веб-страницата за вршење