Продължавам с поредицата, която озаглавих „Идеи за домашен бизнес“.
Както съм споменавал и в предишни статии – идеята ми е да търся по-уникални идеи, такива, които не се откриват на първата страница на Google.
Понеже, ако направя списък с булети, в които напиша: печете печива у Вас; косете чуждите морави; гледайте през деня деца/възрастни хора; гледайте чужди домашни любимци и т.н, не бих бил много полезен, нали?
Подобни статии изобилстват в мрежата – техните автори само прибавят да речем настоящата година: „Най-добрите идеи за домашен бизнес през 2020“ и гледат да канализират трафика.
Това въобще не е мисията на pasivendohod.net.
За това днес ще Ви представя нещо, за което мисля, че не говори често в България – устройството Amazon Alexa (Амазон Алекса).
Toва са смартустройства (умни устройства), което разпознават човешкия глас и може да им се задават команди.
Устройството може от своя страна „да се скача“ с други умни устройства. И когато се зададе команда – то може да ги пуска, спира и т.н.
В Интернет изобилстват сериозни и шеговити клипчета, в които хора питат въпроси устройстото, а то им отговаря.
Амазон е разработил различни видове устройства – вече има „няколко поколения“. Някои от тях приличат на колонки с вграден микрофон, други са дисплеи.
Ако ги потърсите в Амазон (и не само) – може да видите техните цени (за нови и използвани). Но като цяло: те са достъпни за западния стандарт на живот (мисля, че не надхвърлят сто долара).
Добре – тези от Вас, които четат внимателно ще попитат – каква е „далаверата“ да се разработва софтуер за тях?
Ами мисля, че този пазар – гласовото разпознаване тепърва ще се развива.
Колко са устройствата, които са произведени до момента?
Според редица статии (ето една от тях) – над сто милиона устройства са продадени.
И това число (все пак Амазон отново подготвя специални промоционални дни като Амазон прайм дей /Amazon prime day/, Черен петък, Виртуален понеделник) ще продължава да расте ( а и устройствата – да се усъвършенстват).
Така, че пазарът ще се развива – и устройствата, които са съвместими с Алекса също ще нарастват. Вие може да разработите софтуер, който може да бъде закупен от много хора.
За това – от къде да започнете?
Трябва да се регистрирате на този сайт на компанията: https://developer.amazon.com/en-US/alexa
Аз не разбирам много-много от програмиране, за всички технически въпроси, които имате, то компанията е отговорила в секции на сайта – просто трябва да отидете до „дъното“ на сайта.
Там има секции, които са озаглавени Tutorials & Code Samples.
Има и форум за разработчици и т.н. Просто трябва да отворите това, което Ви интересува. Разбира се, трябва да владеете английски. Ала щом разработвате софтуер (шапка Ви свалям за това) – то мисля, че ще справите.
В Ютуб също има ресурси, които могат да Ви въведат в темата: просто напишете „building Alexa skills“.
В Google също могат да се намерят доста резултати (някои от тях несъмнено ще включват курсове за обучение“.
Аз никога не съм имал търпението (а и „акъла“) да науча програмен език. Но Вие – ако имате свободното време, то това в никакъв случай не може да се нарече пропуск.
Ако позволите да се пошегувам – ако научите много добре някой от съвременните езици за програмиране, то този сайт Ви е напълно излишен. Дори и в България могат да се намерят високоплатени позиции за програмисти.
Така че, резумирайки – ще се радвам, ако тази статия е достигнала до Вас и Ви е „възбудила“ любопитството. А за тези българи, които се занимават с подобен тип програмиране – моля, споделете за Вашия опит (не е нужно да казвате всичкото know-how, което знаете).
Както винаги – оставяйте коментари, въпроси, критични забележки и т.н.
Без Вас – този сайт няма как да израсне.