Градител на страници. Што е градител на страници?

Градител на страници. Што е градител на страници?

Јас често зборувам (каде со покриеност, каде – не) за создавање содржина, за блогови, за креирање страници, па најлесната опција е да се направи преку градител на веб-страница. И што е градител на страници?

Создавачот на страници е можност да се изгради страница / целна страница без нужно креаторот (на страницата б.а.) да има големо техничко знаење.

Знам дека многумина од читателите тука ќе си речат: „Брат, зошто не ја стави само таа мимика во која човек со очила мавташе со раката на позадината на галаксиите?“

Да, секој може да го преведе зборот „градител на веб-страници“. Сепак, напишаното е насочено кон оној дел од публиката што штотуку „влегува“ во оваа работа.

Повеќе за градителите на страници

Ако кажете некому дека имате Интернет-страница (страница на Интернет) и тој е роден пред 1989 година, веројатноста дека ќе биде импресиониран е доста голема.

Всушност, нема ништо комплицирано во создавањето. Не мора да имате големи технички компетенции (видете ме на пример) или да знаете компјутерски јазик.

Можете да одите на веб-страница што е бесплатна или не ( видете ја мојата статија за Renderforest) можете да креирате своја.

Се разбира, постојат и бесплатни платформи како Блогер и Тамблр.

Можете исто така да ја користите најпознатата платформа за управување со содржина Вордпрес (Вордпрес), каде што можете да го прескокнете вашиот домен (име на веб-страница), да инсталирате тема од образец и да започнете.

Несомнено – ако сакате да копате уште подлабоко, во Вордпрес можете да прилагодите буквално сè со уредување на самата тема или со помош на бесплатни и платени додатоци, но да – ако вашата цел е само да започнете, тогаш еве многу добро опција.

Градителите на веб-страници исто така можат да создаваат веб-страници, од кои повеќето работат врз основа на влечење и пуштање.

Кога велам страница – мислам дека тие лесно можат да создадат оној чија цел е да информира (информативна страница). Ако вашата цел е да продадете нешто, тогаш овој метод можеби не е соодветен за вас – од чисто технички причини и / или оние што се од правна природа (како што се: ќе собирате лични информации; ќе мора да издадете сметководствени документи, итн. н.).

(Речиси) сите поголеми хостинг компании (компании кои нудат сервери за изнајмување) имаат можност да инсталираат WordPress на споделен или споделен хостинг ( Повеќе за различните видови на хостирање можете да прочитате овде )

Некои од компаниите исто така нудат своја сопствена страница за бодибилдери.

Иако pasivendohod.net не изгледа многу, тој е направен преку Вордпрес. Со сето свое срце, не можам да препорачам градител на веб-страница. За ова – мора да влезете и да се допаѓате себеси.

Градители на страници

Јас веќе погледнав Сајт за Renderforest.

Но, најпопуларниот во моментот е wix.com.

Поради својата популарност, во блиска иднина ќе и посветам свој напис.

Компанијата хостинг што ја користам – Namecheap има и свој градител на страници. Ако сакате да го проверите, можете да го користите следново врска што ќе ви овозможи попуст до 86 проценти. Ако порачате – тогаш ќе добијам мала провизија.

Други големи глобални компании, како што е Годади, исто така, имаат градители на страници.

Ако мрморите во моментов, зошто мора да биде туѓа компанија?

Бугарите имаат и еден. На пример, Superhosting има градител на страници.

За да не се промовираат други бугарски компании (на крајот на краиштата, ова се услуги што никогаш не сум ги користел), доволно е да пребарувате на Интернет за зборот „градител на веб-страници за хостинг“ и тие ќе се појават како резултат Тие исто така напишаа прилично детални прирачнички написи кои можат да ви помогнат да дознаете дали ви се допаѓа услугата.

Добрата работа кај бугарските компании е што можете да платите за да ја финансирате вашата сметка (барем во Суперхостинг беше така) или да купите услуга со плаќање во EasyPay. И ако имате прашања или ви треба поддршка – овие компании ангажираа наши луѓе кои можат да ви помогнат.

Негативности на градителите на страници

Наидов на мислења дека со градителот на страница е многу тешко содржината што е создадена за страницата да биде оптимизирана за пребарувачите – т.е. полесно е да се најде од Google, Bing, Yahoo, итн.

Пребарувачите ја наоѓаат страницата преку два процеса: прво ја „лазат“ и ја индексираат.

Не е „пронајдена“ секоја врска (врска од страницата, да речеме од нов пост). Ако е „пронајден“ – тогаш може да не биде индексиран (т.е. внесен во резултатите).

Ако се вклопи во резултатите – не е јасно која позиција (страница) во пребарувачите ќе одговара кога се пребарува.

Не знам, не можам да ви одговорам ако градителите на страници можат да оптимизираат содржина. Во теорија, сè што објавувате треба да се појави (ако страницата може да ја читаат машините за пребарување). Кога пишувам pasivendohod.net ги следам само најосновните упатства за оптимизација на содржината, а со Вордпрес може многу лесно да се оптимизира преку додатоци како Yoast SEO и Rank Math.

Значи – ако ќе вложите многу напор, пари и време на вашата страница, тогаш можеби градителот на страницата може не е најсоодветната форма за вас.

Ако изградите страница што е многу специфична – кажете страница за домаќинка во Габрово. Ако ја поврзете креираната страница со функцијата Google – Google my business, додајте ја на мапата, тогаш таквата страница треба (ако нема жестока конкуренција за „домаќинка во Габрово“) да биде на првата позиција во Google и да ја добие максимален сообраќај, што го создава овој збор (ако има воопшто).

Значи – пресуди.

Тука мора да се свртам кон вас кои разбираат многу повеќе од мене во врска со ова – какво е вашето мислење? Кои се другите стапици на кои не можам да мислам?

Како и секогаш – ќе бидам среќен ако можам да одговорам на вашите прашања, коментари или коментари.

Ако сакате да помогнете – споделете ја содржината со вашето семејство и пријатели.

Вметнатите врски во овој напис (и воопшто во сите мои написи) може да содржат таканаречени придружни врски (врски што ако се кликне и се купи производот / услугата), што ми носи провизија што не влијае на крајната цена (до ваша штета)).

Никогаш не би промовирал ништо само за провизијата – врските се вметнуваат затоа што мислев дека производот / услугата вреди. Ви благодариме ако купите, но не чувствувајте обврска да го сторите тоа. г.

 

 

 

 

 

 

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Reddit
VK
Telegram
StumbleUpon
Pocket
OK
Веб-страници за домашна работа
Идеи за домашен бизнис (бизнис за дома)

Веб-страници за домашна работа

Напишав голем број статии на хонорарни платформи каде може да се најде далечинска работа. Но, поради големиот обем на материјали што веќе ги поставив – решив дека не би било лошо да имам статија во која ќе ги сумирам сите веќе разгледани страници за домашна работа. Веб-страницата за вршење микрозадачи

Сајтови за работа преку Интернет

Сајтови за работа преку Интернет

Напишав голем број статии на хонорарни платформи каде може да се најде далечинска работа. Но, поради големиот обем на материјали што веќе ги поставив – решив дека не би било лошо да имам статија во која ќе ги сумирам сите веќе разгледани страници за работа на Интернет. Веб-страницата за вршење