Како да возите сообраќај кон вашата страница

Како да возите сообраќај кон вашата страница

Како да возите сообраќај кон вашата страница? Ова е прашање што го поставува секој сопственик на веб-страница или блог.

Во оваа статија, ќе разгледам метод што го видов објавен од влогер Грег Кононенко.

Како и јас ќе дадам моја проценка.

Како да возите сообраќај кон некоја страница / блог користејќи Medium

Medium.com е една од најголемите платформи за генерирање содржина од корисници (јас сум самиот постави статија што на Средниот гледа како на извор на пасивен приход).

Што ќе каже платформата за генерирање содржини на корисникот?

Па, ова е веб-страница на која регистрираните корисници можат да ја поставуваат својата содржина – текст, слики, видео.

Во овој случај – страница на многу блогови.

Medium е една од 100-те најпосетувани страници на Интернет. Десетици милиони го користат.

Затоа – ако страницата е анализирана од алатка за оптимизација – нејзината ревизорска статистика ќе изгледа најмалку застрашувачка. Десетици илјади индексирани клучни зборови во пребарувачите, огромен авторитет на самата страница и на страниците во неа.

Методот на Грег е едноставен.

Користете Medium како извор на сообраќај.

Кон вашиот сопствен блог / страница / страница.

“Ха, тоа е глупаво. Зошто да го градиме нашиот производ / база на трета платформа? Зошто не се фокусираме на нашата страница?”

Затоа што понекогаш е многу тешко. Прашајте ме каква болка е да создадете страница од ништо и да чекате сообраќај.

Сè додека страната не добие популарност во пребарувачите – може да потрае многу време (може дури и да не се пробие таму воопшто).

Некои од најсериозните луѓе што ги стекнав со искуство – оние од училиштето „Индом“, дури имаат развиено систем за градење и промовирање на страница во рок од 24 месеци (да, две години).

Додека сме во средно – имаме далеку помала конкуренција отколку во пребарувачите.

И методот на Кононенко има „пресврт“.

Креаторот на содржината во Medium не се бори да стане резултат број еден на самата страница, но тој се бори неговото објавување да стане број еден во Google.

„Не те разбираме“ – ќе те прашаме.

Не грижи се, ќе ти објаснам.

Бидејќи некое лице креира сметка во Средно, тој ќе креира статии што укажуваат на неговата страница / блог / врска, итн.

По принципот на „прицврстен суд“, сообраќајот стекнат преку Медиум ќе оди кај нив – да речеме, од 1000 посетители, 100 ќе одат на нивната сопствена страница.

Таму ќе го сторат она што го сака креаторот на објавата – прочитајте статија, гледајте видео, слушајте подкаст итн.

И евентуално кликнете на реклами, кликнете на врска и купете производ, услуга итн.

Од 100 посетители, кажете до 10 направете го тоа. Ова е „киара“.

Наместо да креирате содржина на многу жешки теми (оние што имаат голема конкуренција), Грег советува тоа да се прави на теми кои немаат многу информации.

Информации на Google, сепак.

Така, ако пишувате содржина на Средно, поради веродостојноста на страницата, многу е веројатно дека и овој напишан пост ќе стане број еден во Google.

И на овој начин можеме да го „собереме“ сообраќајот од Google, кој оди на нашата страница во Medium, и оттаму – на нашата лична страница / блог / канал / врска, итн.

„Од каде знаеме кои статии немаат многу информации на Google?“

Преку специјализиран софтвер за оптимизација – Ahrefs.

Грег Кононенко го покажува во своето видео.

Сепак, морам да забележам дека Ахрефс е многу скап.

Неговата месечна претплата започнува од 99 долари месечно!

Ако сакате да го користите – можете да го пробате за 7 долари, за 7 дена.

И во рок од оваа недела да го направите вашето истражување.

Друга опција е да пробате поевтина алатка – како што е Винчер (прочитајте ја мојата статија за тоа како да заработите пари од оваа страница).

Или, можете да го користите најстариот, бесплатен и докажан метод – со пребарување во пребарувачите (сепак, откажете се запишани од вашиот профил, во режим „инкогнито“). Исто така, најдобро е да ја промените вашата IP за време на пребарувањето – да ги видите резултатите од различни локации. Еден од методите за промена на IP е користење VPN (повеќе за конзерва VPN прочитај овде) .

Кои се слабостите ако привлечеме сообраќај преку Medium

Првата слабост е тоа што до одреден степен одбиваме да градиме сопствен канал – секогаш ќе бидеме во „зависна позиција“ од Средниот.

“Што ни е гајле! Сè додека имаме сообраќај – тоа е доволно за нас! Makeе заработиме пари – што е поважно”.

И така е.

Но, ништо не е предвидливо во светот на интернет маркетингот.

На прв поглед, овој метод е многу добар – ние користиме страница со голем авторитет.

Но, ајде да размислиме за тоа – Medium е страница што има огромен сообраќај и содржина што постојано се генерира од нејзините корисници.

Дали ова значи дека во одреден момент страницата ќе има толку многу написи што што и да бараме во Гугл при првите резултати, секогаш треба да бидат работи од средно?

Мислам дека во одреден момент алгоритмот на „Гугл“ ќе си рече: „Почекајте малку, има нешто расипано во Данска! Зошто да прикажувате само средни резултати, кога има други страници што можат да ги информираат моите корисници?“.

„Додека не се случи тоа – ќе одмарам со коктел во рака на плажа во Тајланд“ – ќе речете.

Не можам да ти дадам дефинитивен одговор.

Но, сигурен сум во една работа – овој метод треба да биде само помошен метод – никогаш не потпирајте се на некоја страница / метод за да ви донесе сообраќај.

Конечни размислувања за тоа како да возите сообраќај кон вашата страница

Градењето веб-страница не е воопшто лесно.

Ова не е шема што ќе ве збогати веднаш.

За Ahrefs – страницата е стандард во светот на SEO. Но, ако сте во многу тешка финансиска состојба – не можам да ви кажам дека треба да купите претплата во неа. Веб-страницата има многу карактеристики што ги користат само искусни маркетери. За почетниците – не знам колку би се справиле со тоа.

Покрај овој метод – ќе се обидам во иднина да додадам други стратегии за градење сообраќај на страници, блогови, врски или апликации.

Оние кои се занимаваат со оптимизација многу потешко (или поуспешно) од мене – ќе бидам среќен ако се вклучат во темата. Вашето искуство ќе биде од непроценливо значење.

Написот – како и сите во pasivendohod.net е отворен за какви било прашања, коментари или коментари.

Ако ви се допадна напишаното, тогаш споделете го на социјалните мрежи со вашите роднини и пријатели.

Прочитајте ги другите теми што ги поставив на pasivendohod.net

Ова му помага на страницата да се развива.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Reddit
VK
Telegram
StumbleUpon
Pocket
OK
Веб-страници за домашна работа
Идеи за домашен бизнис (бизнис за дома)

Веб-страници за домашна работа

Напишав голем број статии на хонорарни платформи каде може да се најде далечинска работа. Но, поради големиот обем на материјали што веќе ги поставив – решив дека не би било лошо да имам статија во која ќе ги сумирам сите веќе разгледани страници за домашна работа. Веб-страницата за вршење микрозадачи

Сајтови за работа преку Интернет

Сајтови за работа преку Интернет

Напишав голем број статии на хонорарни платформи каде може да се најде далечинска работа. Но, поради големиот обем на материјали што веќе ги поставив – решив дека не би било лошо да имам статија во која ќе ги сумирам сите веќе разгледани страници за работа на Интернет. Веб-страницата за вршење