Како да заработите пари од бесплатен хостинг

Како да заработите пари на Интернет од бесплатно хостирање

Можеби сите ја слушнале крилестата идеја на Рокфелер за заработка – земање јаболко, продавање, повторување на постапката многу пати, сè додека конечно некој роднина не ви остави наследство од милион долари.

Па, јас сум далеку од Рокфелер, но имаме едно нешто заедничко – започнав (и сум сега) буквално со неколку лева во џебот.

За мене, секој проект (вклучително и pasivendohod.net) е патување во кое навистина пресметувам до еден денар колку пари ќе ме чини.

За да започнете да заработувате пари на Интернет, треба да имате публика – замислете толпа луѓе да шетаат низ бескрајна улица со многу, многу продавници.

За да ги привлечете овие луѓе, мора да имате изложба на која ќе ги прикажувате вашите / нечии производи или услуги.

Затоа, за да започнете да заработувате пари на Интернет, мора да имате место каде што ќе се појавите.

Тоа може да биде:

  • бесплатна / платена реклама на страница за реклами
  • вашиот профил на социјалните медиуми (било да е тоа Фејсбук, Твитер, LinkedIn, Pinterest, итн.)
  • вашиот канал за споделување видео на Youtube, Vimeo, Vbox7, итн.
  • Вашата страница / блог, која е поставена преку бесплатни платформи како што се Блогер, бесплатната верзија на Вордпрес итн.
  • Вашата страница / блог што е поставена на целосно платени платформи

Последната опција, иако има поевтини опции (моменталната страница е создадена за помалку од 40 лева) не е во џебот на повеќето луѓе.

Слушнав мислења од западњаци дека ако не можеш да поштедиш педесет долари, подобро биди да молиш. Не можам целосно да се согласам со оваа мисла.

Секој потфат е поврзан со ризик. Ваша задача како претприемач е да го намалите овој ризик што е можно повеќе.

Една од опциите ако сакате да изградите присуство на Интернет е да користите бесплатен хостинг.

Но, прво – што е хостинг?

За да не навлегуваме во премногу технички детали, ајде прво да го опишеме Интернетот (со едноставни зборови).

Најглупавиот одговор што можам да ти го дадам е дека Интернетот е мрежа. Мрежа на уреди кои се меѓусебно поврзани. Уредите се вашиот десктоп компјутер, вашиот паметен телефон, вашиот таблет, вашиот паметен телевизор итн. И оние од милијардите луѓе кои ја населуваат планетата.

Постои постојана размена на информации помеѓу овие уреди.

Значи, ако сакате да создадете свое „место“ (што буквално значи веб-страница) на Интернет и другите уреди да имаат пристап до него, тогаш ова „место“ мора да биде достапно секогаш, 7 дена во неделата, 365 дена во годината.

Бидејќи е премногу комплицирано од технички и финансиски причини да го претворите вашиот уред во место за вашата страница, можете да контактирате со надворешен провајдер кој ќе ја постави вашата страница на нејзините сервери и ќе имате пристап до нив.

Придобивките од бесплатниот хостинг

Хостирањето може да биде многу скапо, бидејќи повеќето страници што поминуваат немаат многу сообраќај кон нив. И често – барем за повеќето компании, цената е фиксна. Да, нивните сервери можат да се справат со 10 000 посетители месечно. Но, на почетокот, како и сега, ќе му напишете на „градот на Каспер“. Вие сепак ќе платите за услугата

Каспер, ако не се сеќавате, е истоимениот дух.

Затоа, ако не можете да си ги дозволите трошоците за хостирање затоа што се плашите дека вашите роднини, кои и онака ве сметаат за губитник, можете да се обидете да започнете веб-страница / блог со бесплатно хостирање.

Така:

а) ќе стекнете многу технички вештини

б) доколку е потребно – сите материјали што ги поставувате можете да ги преместите на платен хостинг, ако работите станат професионални

Запомнете – нема профит без напор. Ако создадете нешто, создадете го од срце.

Пребарувачите (како Гугл, Бинг, Јандекс, итн.) Обожаваат содржина креирана од луѓе за луѓе. Ако создадете нешто – порано или подоцна ќе има публика.

Без разлика дали станува збор за страница за модни совети или за совети на домаќинка, може да освои публика. Публика значи пари. Колку? Тешко е да се каже.

Но, во моето истражување, западните блогери го истакнуваат тоа веб-страница со 1.000 прегледи на страни заработува просечно 5 американски долари. Ова е за содржина на англиски јазик, но на Интернет е за луѓе од целиот свет. Ако имате речете 4 страници. И сите имаат 10.000 прегледи на страници, така што може да имате месечен приход од + -200 долари. Скоро минимална плата.

Овој пример е од приходите од рекламирање. Но, една страница може да се монетизира на многу различни начини (за многу од методите ќе се дискутира преку статиите на страниците).

Willе ти дадам пример, ако размислиш повторно – нема начин.

Мојот роден град во Бугарија е познато скијачко одморалиште.

Англичанец создаде блог за мојата страница. Сообраќајот до неговата страница е претежно англиски. Преку различните методи за монетизација – во видео интервју, Англичанецот рече дека заработил 10.000 евра од својата страница.

Како да заработите пари од бесплатен хостинг?

Видовме како можеме да заштедиме на бесплатно хостирање. И, бевме инспирирани како да заработиме пари од содржина.

Но, како да заработите пари од бесплатен хостинг?

Youе ви ја претставам страницата за бесплатен хостинг x10Hosting. Нивната страница е поделена – има посебна регистрација за луѓе кои сакаат да добијат бесплатен хостинг, има посебна регистрација за луѓе (како што ќе прочитате подолу) кои сакаат да ја промовираат (можете да се најавите директно преку оваа врска).

На оваа страница, луѓето од целиот свет можат да се регистрираат и да користат бесплатен хостинг.

Можете исто така да рекламирате x10Hosting – со регистрација во овој посебен дел на нивната веб-страница.

За секое лице што ќе се регистрира преку вас од групата А – Велика Британија, САД, Канада, Австралија, можете да добиете провизија од 25 центи за нивната регистрација. По 90 дена – добивате уште 75 центи.

За секое лице регистрирано од групата Б (сите други) – 15 центи по регистрирано, по 90 дена – уште 35 центи.

Ако некое од луѓето што се регистрираат преку вас поминува или ги купува директно платените услуги на страницата – ќе добиете 25 долари.

Можете исто така да имате корист од луѓето што се регистрираат преку вас за промовирање на страницата. Getе добиете 10 проценти од она што тие го прават. Засекогаш Веб-страницата има поставено примери за тоа како можат да се заработат десетици илјади долари од провизија.

Beе бидам поскромна и нема да ти ги дадам. Само сметај.

Можете да се регистрирате како промотор преку тука

Веб-страницата создаде специјални делови од кои можете да добиете материјали за поддршка како што се банери, е-пошта, специјална врска преку која можете да привлекувате нови промотори.

Потенцијалот за профит преку оваа страница е многу сериозен за повеќето Бугари. Парите што можат да се освојат може да се повлечат преку Paypal.

Веб-страницата е на англиски јазик. Но, можете да го промовирате на кој било јазик што го знаете – турски, руски, англиски, германски, италијански, шпански итн. Размислете ако привлечете 1000 луѓе. Што е со 10 000?

Буквално илјадници луѓе можат да работат за вашата благосостојба.

Како можете да го промовирате? Можете да креирате специјализирана страница што ве промовира.

Јас не ве советувам да спам. Како и да е, направете какви било обиди за измама.

Willе изгубите сè што сте добиле.

Компанијата што стои зад страницата не е бугарска. Нема начин да се извините ако сте направиле грешка.

Бидете прецизни – да станете слични во животот.

Како и секогаш – ќе бидам среќен за секое поставено прашање / коментар. Ако сакате да помогнете во развојот на pasivendohod.net, споделете го овој напис со вашите пријатели на социјалните мрежи.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Reddit
VK
Telegram
StumbleUpon
Pocket
OK
Веб-страници за домашна работа
Идеи за домашен бизнис (бизнис за дома)

Веб-страници за домашна работа

Напишав голем број статии на хонорарни платформи каде може да се најде далечинска работа. Но, поради големиот обем на материјали што веќе ги поставив – решив дека не би било лошо да имам статија во која ќе ги сумирам сите веќе разгледани страници за домашна работа. Веб-страницата за вршење микрозадачи

Сајтови за работа преку Интернет

Сајтови за работа преку Интернет

Напишав голем број статии на хонорарни платформи каде може да се најде далечинска работа. Но, поради големиот обем на материјали што веќе ги поставив – решив дека не би било лошо да имам статија во која ќе ги сумирам сите веќе разгледани страници за работа на Интернет. Веб-страницата за вршење