Пари од блог

Пари од блог

Пред сите да започнат да „пишуваат“ блог, скоро природно се поставува прашањето: „пари од блог?“.

Во оваа статија, ќе разгледам различни методи со кои може да се монетизира блогот.

Ако ми недостига некаков метод (имајте во предвид дека мојата фантазија не е неограничена), тогаш ве молам додајте ме – оставете коментар.

Пред да започнам – треба да појаснам. Оваа статија е наменета за страници што имаат одреден сообраќај. Колку точно е потребен „сообраќај“ е тешко да се каже. Зависи од темата. Во никој случај не можам да кажам дека блогот е помалку вреден во пракса кога е посветен на темата Х отколку на темата Y.

Како да заработите пари од рекламирање на вашиот блог

Најстариот метод на „готовина“ на која било страница е продажба на рекламирање.

Имајте на ум дека просторот за рекламирање што може да се продаде на некоја страница варира.

Јас веќе погледнав метод во кој можете да заработите пари, дури и ако немате.

Еден од „најпреносливите“ трикови со кои можете да продавате рекламирање е да креирате дел на вашата страница каде што ќе можете да објавите колку ќе наплаќате за една (плус, се разбира, со давање на некои податоци за сообраќајот на вашата страница) . Иако ретко – сè уште гледам слични страници. Проблемот со оваа техника е што треба да се занимавате со рекламни (ако има такви што ги сакаат).

Додека ако користите веб-страница за посредување, нема да имате таков проблем.

Има толку многу страници за препродажба што е малку тешко да ги наброите сите.

Најголеми, се разбира, се платформите на Google – Adsense, Bing, Yandex.

Врската што ја оставив погоре е пример за компанијата Пропелерадс. Можете да го видите тука:

https://propellerads.com/publishers/?ref_id=e1bw

Покрај рекламниот простор – некои компании се специјализирани за таканаречени поп-ап реклами или поп-ап реклами. Отсекогаш ме нервирале како потрошувач. Но, ако сте заинтересирани – можете да ги истражите.

Општо, компаниите плаќаат за: илјадници впечатоци (впечатоци за реклами на вашата страница) или за еден клик на рекламата.

И двата типа имаат свои предности и недостатоци.

Проблемот со сите реклами е што тие се мешаат во „милениумската битка“ на секој сопственик на веб-страница. Theелбата е што повеќе луѓе да поминат што повеќе време на веб-страницата. Да речеме дека плаќате за клик. На пример, Google плаќа од еден цент до неколку долари за клик (сето тоа зависи од зборовите). Да речеме дека 100 луѓе ја посетуваат вашата страница секој ден. Ако стапката на преглед на кликнување е 2 проценти, тоа значи дека ќе имате два клика дневно. Значи – едно е луѓето да поминуваат повеќе време на вашата страница, друго е да се каже „изгуби“ 2 лица за неколку центи.

Се разбира, ова е само една од хипотезите – во поповолната, ако вашата страница е насочена кон луѓе од развиениот свет (да речеме – САД, Австралија, Нов Зеланд, Велика Британија, Кувајт, Швајцарија итн.) И е фокусиран на работи во животот за кои огласувачите се подготвени да платат повеќе, сосема е можно да добивате и десетици долари на ден од Google. Се е можно.

Затоа, ако создавате страница што сакате да заработите пари од рекламирање – размислете многу внимателно за тоа на кој јазик ќе се работи. И што ќе направи тој.

Како да заработите пари од вашиот блог – платени објави

Го има следниот термин – гостинско објавување, објава / публикација / на гостин.

Претходно го објаснив принципот дека објавувањето материјали на веќе утврдена страница може да им помогне на карактеристиките на поновата (евентуално, покрај тоа, може да добие сообраќај) страница.

Дури и ако примениот материјал не содржи врска во каква било форма на врска, сепак е платено издание.

Платените публикации можат да заработат многу пари. Некои од најголемите бугарски новински страници наплатуваат 1.000 лева за објава. Замислете – 12 публикации, една месечно е повеќе од една просечна бугарска плата.

Ако вашите огласувачи се посиромашни или сте пофлексибилни – ништо не ве спречува да прифаќате ставки за овие објави. Сум видел многу игри канали на YouTube ( Можете да прочитате повеќе за методите на пасивен приход преку YouTube тука ) да прифаќа видео игри (колекционерски изданија), конзоли, опрема и сл.

Покрај тоа – видов како луѓето го прифаќаат како награда прифаќањето услуги како што се: авионски билети, хотелски ноќи, оброци во ресторани итн. Последново е особено популарно кај сопствениците на блогови кои се посветени на патувања, кулинарски туризам итн.

Мојата мисла е да бидам флексибилен.

Како да заработите пари од вашиот претплатник

Постојат многу луѓе (во добро и во лошо) кои, како искусни маркетери, ги делат своите страници на платен и бесплатен пристап.

Иако платена претплата – за одредени делови може да звучи досадно, таа има метод со кој ова може да се ублажи.

Еден начин е платениот пристап да биде целосно доброволен, маскиран зад маската на доброволни донации.

Веб-страница преку која можете да заработите пари на претплата е https://www.patreon.com/.

Се разбира – можете да оставите врска до PayPal (дадете пример со страницата Бафало) или до која било соодветна страница за плаќања ( Јас веќе ја разгледав страницата на Payoneer).

Опцијата што ја разгледавме не треба да се гледа во негативно светло.

Меѓутоа – ако е зачуван принципот на доброволност и треба да се забележи дека донацијата треба да се остави само ако донаторот може да си го дозволи тоа – тогаш не гледам проблем.

За мојата страница, не планирам да воведам такво нешто наскоро. Но, ако се развива – и да речеме дека надворешните услуги треба да бидат платени (како што се уредување, обработка на видео, итн.), Тогаш можеме да кажеме дека прифаќа нечии услуги (наспроти рекламирање за нив).

Како да заработите пари од блог со продажба на сопствен информативен производ?

За оние од моите читатели кои се на возраст (и размислуваат) на татко ми – информативен производ значи е-книга, книга ( Погледнав на страницата Лулу, преку која можете да продавате книги ) или курс.

Пред да нагласите дека ова е воопшто измамен метод, ќе се согласам дека не се согласувам.

Ако она што го поставувате – сторете го она што ветува дека ќе го стори. Тој не гледаше морален проблем.

Ако го стори – секако.

Општо – за работи на бугарски јазик (и на друг јазик) продажбата ќе биде тешка.

Предноста е во тоа што имате апсолутна контрола врз целиот процес. Сакате да вклучите филијали за да ви помогнат – супер, можете да го направите тоа.

Пари од блог – да учат други луѓе

Го мразам зборот „тренер“. Поради некои луѓе, се здоби со негативна конотација.

Но, сепак – ако сте добри во она што го пишувате, секогаш можете да ги научите другите луѓе како да го прават тоа.

Да речеме – како што дадов пример со мојата статија за поправка на електроника од дома, да речеме – ако разбирате од електрониката, зошто да не научите други луѓе како да ја поправаат.

Поставете умерени цени – и научете ги луѓето од далечина.

Не гледам ништо лошо во тоа, особено ако ги научите на нешто во што уживате.

На пример, уживам да создавам (иако несмасно) содржина за овој блог. Затоа што сакам да споделувам информации.

Финални мисли

Создавањето веб-страница треба да претставува задоволство. Колку и да е непријатно за мене, морам да се согласам со зборовите на Стивен Кинг дека за него, на пример, пишувањето отсекогаш било начин да донесе радост, а не да заработува пари.

Ако креирате блог на бугарски јазик, тогаш во зависност од темата, понекогаш потенцијалната публика ќе биде прилично мала (на пример, зборот „пасивен приход“ се пребарува од 100 до 1000 пати месечно).

Дури и ако сте на врвот на резултатите од пребарувачот, тоа нема да ве капе во пари (во зависност од тоа за што создавате содржина.

На пример, кога создавам содржина, никогаш нема да пишувам наслови како „Најдобри ниши за блогирање: 14.520 УСД месечно во 2020 година“.

За ова – споделете го најдоброто, донесете придобивки на вашите читатели. И парите – ако го следите ова, веројатно и тие ќе дојдат. Дури и ако траат само за лекување. 🙂

 

 

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Reddit
VK
Telegram
StumbleUpon
Pocket
OK
Веб-страници за домашна работа
Идеи за домашен бизнис (бизнис за дома)

Веб-страници за домашна работа

Напишав голем број статии на хонорарни платформи каде може да се најде далечинска работа. Но, поради големиот обем на материјали што веќе ги поставив – решив дека не би било лошо да имам статија во која ќе ги сумирам сите веќе разгледани страници за домашна работа. Веб-страницата за вршење микрозадачи

Сајтови за работа преку Интернет

Сајтови за работа преку Интернет

Напишав голем број статии на хонорарни платформи каде може да се најде далечинска работа. Но, поради големиот обем на материјали што веќе ги поставив – решив дека не би било лошо да имам статија во која ќе ги сумирам сите веќе разгледани страници за работа на Интернет. Веб-страницата за вршење