Партнерски маркетинг преку Амазон – соработник на Амазон

Партнерски маркетинг преку Амазон - соработник на Амазон

Време е да напишете статија за здружениот маркетинг преку Амазон и неговата здружена програма Амазон.

Оваа тема е една од најатрактивните и во исто време најодбивната како желбата да се напише во мене.

Зошто? Многу информации се напишани (или снимени со видео) на најголемите јазици во светот.

И на бугарски – не.

Затоа, имам тешка задача да започнам, чувајќи ја одредбата дека овој напис ќе биде главните упатства во оваа инаку многу широка тема.

Што е придружен маркетинг преку соработник на Амазон и Амазон?

Програмата за продажба на филијали на Амазон е една од „најстарите“ на Интернет – постои од 1996 година.

Преку него – не се оствари ниту малку од она што денес е Амазон.

Принципот зад програмата е многу едноставен. Филијали промовираат производи од страницата. Ако некој го купи производот – филијалата добива провизија.

Што го прави придружниот маркетинг преку Амазон толку профитабилен?

Амазон има огромен број регистрирани корисници. Некои од нив дури плаќаат месечна претплата за да можат да користат одредени услуги бесплатно (како што е бесплатната испорака).

Само платените претплатници во САД се над 100 милиони луѓе – над 1/3 од вкупното население!

Покрај веб-страница за САД – Амазон, постојат и специјални страници за различни земји како Канада, Мексико, Бразил, Австралија и Нов Зеланд, Германија, Велика Британија, Јапонија, Индија, Холандија, Франција, Шпанија, Италија.

Многу потрошувачи се толку задоволни од услугите на Амазон што дури ги искористуваат услугите за плаќање на сопствената компанија или купуваат само со кликнување еднаш.

Сето ова води до огромен промет.

Колку огромна?

Па, ќе се обидам да го илустрирам со сметки во паб.

Да речеме дека секој ден на страницата за САД – amazon.com се продаваат 1000 перални.

Ова е огромна количина опрема што чини многу.

Да речеме дека една здружена компанија има веб-страница посветена на перење алишта. И оваа страница е број еден во САД кога станува збор за перење алишта. И има 1000 посетители на ден.

Ако успее да го насочи сообраќајот од неговата страница кон Амазон и луѓето од тој сообраќај да купат десет перални на ден, тогаш сопственикот на страницата за перење ќе заработи околу 200 долари на ден!

Знам дека некои ќе речат: “Смали се малку!”

Сум видел слични бројки.

Сè што треба да се направи е да се насочи сообраќајот кон Амазон.

Колачето (софтвер што е зачуван на компјутерот на корисникот и означува дека е насочен) дека Amazon генерира акција 24 часа.

Сепак, за разлика од другите компании – Амазон го направи следниов пресврт: провизијата што ќе се добие ќе биде за сè што е купено во рок од 24 часа, не само за конкретниот производ.

Тоа е, во случај на машини за перење – ако некој не купи машина за перење, но купи нешто друго од Амазон, во рок од 24 часа, соодветната провизија ќе се наплати (доколку има).

Амазон исто така има продолжено колаче кое „трае“ подолго – 90 дена, но се активира само доколку корисникот го додаде посакуваниот производ во количката и не го нарачал.

Покрај провизии – Амазон нуди и надомест за привлечени нови клиенти. Овие бонуси варираат во зависност од услугата што клиентот ја одбрал да ја користи. Бонусите се еднократни

Затоа – барем на Запад, здружениот маркетинг за Амазон е како златна треска. Постојат илјадници луѓе кои сакаат да добијат такви провизии – едноставно со создавање страници кои се посветени на различни производи.

Дали има негативни страни да се има соработник во Амазон?

Како и што било – има.

Неодамна, среде епидемијата, Амазон одлучи значително да ги намали провизиите што ги плаќа.

И многу луѓе кои заработија многу пари – над сто долари на ден – ги намалија своите приходи.

Еве ги тековните провизии / бонуси – за да не се изложувам на мојот лош англиски јазик, ќе го оставам непреведен 🙁 кои се достапни тука) :

* Треба само да дознаете – категорија на производи-провизија во проценти.

Категорија на производи Фиксни стандардни такси за програма
Луксузна убавина, парички од Амазон 10.00%
Дигитална музика, физичка музика, рачно изработена, дигитални видеа 5.00%
Физички книги, Кујна, Автомобилство 4.50%
Амазонски уреди за таблети за таблети, уреди за поттик на Амазон, приватна етикета за жени на Amazon, мажи и деца, облека, уреди со облак камери на Amazon, телевизори со пожарна телевизија, уреди за пожарни телевизии на Amazon, уреди за ехо на Amazon, уреди за прстен, часовници, накит, багаж, Чевли, чанти и додатоци 4.00%
Играчки, мебел, дома, подобрување на домот, тревник и градина, производи за домашни миленици, остава, остава, слушалки, убавина, музички инструменти, деловни и индустриски материјали, отворено, алатки, спорт, производи за бебиња 3.00%
Компјутер, компоненти за компјутер, ДВД и Blu-Ray 2.50%
Телевизии, дигитални видео игри 2.00%
Амазон свежи, физички видео игри и конзоли за видео игри, намирници, здравје и лична нега 1.00%
Картички за подароци; Планови за безжични услуги; Алкохолни пијалоци; Производи за дигитални поттикне купени како претплата; Храна подготвена и доставена од ресторан; Amazon Appstore, Prime Now, Amazon Pay Places или премиери за гардероба 0.00%
Сите други категории 4.00%

Како што можете да видите за некои категории, како што се картички за подароци, работите од Amazon Appstore немаат провизија.

Не! Филијалата маркетинг на Амазон не е за мене

Willе ви оставам линк до YouTube канал што го следам: https://www.youtube.com/results?search_query=wp+eag

Каналот е на англиски јазик и во него човек по име Алекс развива веб-страница за багажникот на автомобили: bestroofbox.com

После 15 месеци развој – додавање статии, поставување видеа, градење врски до страницата, тој во моментов заработува 1500+ долари месечно.

Ви препорачувам – ако зборувате англиски да станете претплатник на неговиот канал. Или гледајте ги видеата – тие почнуваат да ја градат страницата од нула.

Афилиейт маркетинг в Амазон чрез моите сайтове

Имам две страници на англиски јазик, кои во моментов ми останаа да ги „созревам“. Едниот е стар околу една година и два месеци, а другиот е стар околу една година.

Ако се развие pasivendohod.net – ќе се обидам да ги развијам со давање на резултатите тука.

Pointе истакнам: мотивите што ме поттикнаа, направените грешки. И ќе започнам да поставувам содржина до нив. Мислам дека таквата серија ќе биде единствена за Бугарија. И ќе ви се допадне.

Ако ме прашате – што ме спречува да започнам сега? Во моментов – поради слабиот сообраќај кон нив, немам што да покажам за нив.

Финални мисли

Програмата на Амазон може да биде машина за пари.

Сум видел резултати што друга придружна програма тешко може да ги постигне – од 1.000 кликови што одат во Амазон, околу 10 проценти се трансформираат во продажба.

Со 6-7000 кликања (што ги видов повторно) – сум видел како луѓето прават провизии во опсег од 6000 – 7000 долари месечно.

Ако ви се допадна овој напис – споделете го. Ако сакате да прашате нешто, оставете коментар или едноставно се нервирајте – секогаш можете слободно да го сторите тоа.

 

 

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Reddit
VK
Telegram
StumbleUpon
Pocket
OK
Веб-страници за домашна работа
Идеи за домашен бизнис (бизнис за дома)

Веб-страници за домашна работа

Напишав голем број статии на хонорарни платформи каде може да се најде далечинска работа. Но, поради големиот обем на материјали што веќе ги поставив – решив дека не би било лошо да имам статија во која ќе ги сумирам сите веќе разгледани страници за домашна работа. Веб-страницата за вршење микрозадачи

Сајтови за работа преку Интернет

Сајтови за работа преку Интернет

Напишав голем број статии на хонорарни платформи каде може да се најде далечинска работа. Но, поради големиот обем на материјали што веќе ги поставив – решив дека не би било лошо да имам статија во која ќе ги сумирам сите веќе разгледани страници за работа на Интернет. Веб-страницата за вршење