Создавате Блогер Блогер?

Создавате блог преку Блогер?

Темата „создавање блог во Блогер)“ е навидум празна.

Затоа што навидум многу малку може да се каже

Тоа е исто како да пишувате за колку степени врие водата (генерално 100 степени Целзиусови, но зависи од висината).

Што друго може да се додаде?

Па, во оваа статија го развив моето мислење за платформата за блогирање Блогер – и како што вели поговорката, те молам не ме осудувај строго.

Бидејќи е важно за сите мои читатели да бидат информирани, а некои од нив можеби започнаа во „светот на создавање содржина преку Интернет“.

Што е Блогер?

Блогер е услуга развиена од развивачи на Pira Labs и последователно купена од Google.

Преку него – корисниците можат да ги објавуваат своите блогови, секој од нив го одржува (хостира) Google.

До блоговите се пристапува преку поддомените blogspot.com.

Услугата Блогер е потполно бесплатна доколку користите поддомен на блог-спот.

Корисникот може да регистрира страница со наставка (да речеме): moyablog.blogspot.com

Ако корисникот сака: тогаш тој може да го користи својот домен (без оглед каде е купен, правејќи посебни поставки). И неговата страница може да се вчита во следнава верзија (да речеме): moyablog.com

За да користите „Блогер“ доволно е да имате сметка на Google.

Ако за прв пат слушате дека имате свој профил, тогаш регистрацијата може да биде извршени од тука

Регистрацијата е потполно бесплатна, а потоа можете да користите еден куп бесплатни услуги – како што се е-пошта, простор на диск во облак (да ги поставувате вашите датотеки на серверите на Google), да ги поставувате своите слики, да ги поставувате вашите текстови итн. Willе отстапам многу од темата на овој напис ако започнам да ја опишувам секоја услуга.

Придобивките од користењето на Blogger

Ако сакате да имате присуство на мрежата – но се плашите дека не знаете ништо, тогаш Blogger е најкорисно решение за вас. Кој е меч со две острици (но за кој ќе зборувам подолу).

Не мора да имате многу длабинско знаење.

Само изберете образец (како треба да изгледа страницата). И можете да поставувате содржина (пишувајќи ги вашите статии).

Интерфејсот е достапен на бугарски јазик (и на многу други јазици).

Не може да погрешите.

Покрај тоа што е лесен за употреба, Блогер ги примамува своите корисници со можност за заработка на страниците што се создаваат (за да заработат пари) од рекламната платформа на Гугл – Google Adsense

Конс на користење на Blogger

Додека е во други технолошки решенија (како што е WordPress и неговите пејџинг можности преку Елемент и Кислород ), во која можете да прилагодите (поставено на индивидуално ниво) скоро сè, тогаш во Блогер не е така.

„Само ќе испраќам статии, брат ми! – ќе рече некој.

Ако е така – немате проблем.

Но, што ако сакате подобро да ја оптимизирате содржината за пребарувачите?

Напишав посебна статија за употреба на приклучоци за WordPress – додека некој ќе може да користи „сламки, совети“ за да ја подобри нивната содржина, само ќе треба да ги следите општите правила.

Само затоа што вашиот материјал е поставен на Blogger, не значи дека ќе бидете третирани подобро од Google (бидејќи во спротивно компанијата би била обвинета дека ја искористила својата монополска позиција).

Истото важи и за голем број други карактеристики.

За ова – ако пребарувате, ќе најдете многу статии, материјали за тоа како да мигрирате страница од Блогер на други платформи.

И – користењето на бесплатната верзија ве ограничува на доменот. Вие секогаш ќе бидете edikoesi.blogspot.com

Ако платите – со овие пари би можеле да ја развивате вашата страница. Но, мора да научите како да прилагодувате.

Конечни размислувања за блогирање преку Blogger

Освен дилемата: поголема слобода преку лични поставки, таа мора да се потсети на нешто друго.

Која е целта на овој блог? Да правиш пари?

Креирање веб-страница е како проект на луд научник. Haveе мора да му посветите време на тоа. И средства.

Ајде, тоа „не чини пари“, како што велат во Бугарија.

Willе се борите за вашето место под Сонцето.

Постојат над 1 милијарда страници. И тие се зголемуваат секој ден.

Ако вашата стратегија е да „украдете сообраќај“ од пребарувачите, тоа може да трае долго време. Скоро една година – да ги „созреете“ своите публикации во резултатите (ако воопшто се индексираат).

И назад кон лудиот научник – вашите роднини и пријатели ќе ве прашаат “добро, што се случи, дали заработувате пари од вашата страница?”.

Willе ти дадам пример со pasivendohod.net – ден пред да ја напишам оваа статија, блогот имаше само еден посетител. Што ќе трае помалку од 15 секунди. Многу охрабрувачки, нели?

Кога креирате веб-страница (и не знаете сè) – многу работи / луѓе ќе ве искушат. „Купете ни, порачајте го ова, тоа ќе ви помогне“.

И не можете да си ги дозволите.

Размисли добро.

Да, Блогер е бесплатен. И да – во теорија тој може да ви даде платформа.

Да станеш славен. Генерирајте сообраќај.

Ако не можете да си дозволите да креирате ваша сопствена веб-страница. Ако дури и немате персонален компјутер, но користите еден во училиштето во кое учите (или на универзитетот или на локалната библиотека), тогаш да – ова е една од ретките опции што можете да ги користите.

Секако – ќе ми биде драго да го слушнам вашето мислење, но тоа – ако овој напис го прочитаат професионални блогери или други сопственици на страници, тие ќе ви кажат – да започнете ваша сопствена страница може да чини помалку од 50 лева.

Ако ви се допадна статијата – и сакате да ја поддржите страницата, можете да ја споделите на социјалните мрежи или да ја сакате нашата страница На фејсбук.

 

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Reddit
VK
Telegram
StumbleUpon
Pocket
OK
Веб-страници за домашна работа
Идеи за домашен бизнис (бизнис за дома)

Веб-страници за домашна работа

Напишав голем број статии на хонорарни платформи каде може да се најде далечинска работа. Но, поради големиот обем на материјали што веќе ги поставив – решив дека не би било лошо да имам статија во која ќе ги сумирам сите веќе разгледани страници за домашна работа. Веб-страницата за вршење микрозадачи

Сајтови за работа преку Интернет

Сајтови за работа преку Интернет

Напишав голем број статии на хонорарни платформи каде може да се најде далечинска работа. Но, поради големиот обем на материјали што веќе ги поставив – решив дека не би било лошо да имам статија во која ќе ги сумирам сите веќе разгледани страници за работа на Интернет. Веб-страницата за вршење