Создавање пасивни приходи преку Youtube (YouTube)

Создавање пасивни приходи преку Youtube (YouTube)

Долго време се прашував дали да напишам статија на тема „Создавање пасивни приходи преку Youtube (YouTube).

Зошто? Затоа што отсекогаш сум мразел да разговарам (пишувам) за очигледни работи. И знам како дел од мојата публика може да реагира на напишаното – „Ви благодарам многу, капетан очигледно!“.

Сепак, мисијата на pasivendohod.net е да дискутира што е можно повеќе методи преку која страна, може да се реализира пасивен приход.

Така и за Youtube – за оние кои први го слушаат ова (знам дека е малку вистинско, но сепак) име, ова е најголемата страница во светот за споделување видео содржини.

Веб-страницата е дел од Google и ја посетуваат можеби милијарди луѓе секој ден.

Секој што има регистрација на страница, може да постави видео – како резултат на платформата има сè што можете да помислите, на сите говорни човечки јазици.

Затоа – кога барате информации на Интернет за тоа како да создадете пасивен приход за себе, скоро секогаш ќе гледате „да започнете свој канал на YouTube“.

Создавањето канал е многу едноставно – само треба да имате сметка на Google. И тогаш – сега можете да поставувате содржина.

Се разбира – поставувањето содржина мора да следи одредени правила и стандарди. Сум видел луѓе како поставуваат конфликтна или странска содржина (видеа со додадена музика во позадина или рамки, на пример).

Драги луѓе, ако сакате да започнете ваш сопствен канал – ве молам, не правете такви работи.

Поставете нешто свое. Ако не сте сигурни дали вашата содржина крши нечии права – тука можете да видите на англиски неколку основни препораки.

За ова – во зависност од тоа каква ќе биде вашата содржина, секогаш проверете ја пред да објавите нешто.

Што да објавувате на YouTube?

Тоа зависи од вашата имагинација. Сум видел канали на YouTube каде што едно лице топи метали преку шпорет на гас за да топи метали и има половина милион претплатници. Сум видел човек како тивко отвора нови изданија на видео игри, конзоли итн. И повторно, има огромна публика.

Сè зависи од вас.

Ако во моментов ми се противите: „Па, ако објавувањето материјали на ЈуТјуб е толку измама, тогаш зошто немате канал таму и не заработувате пари?“. Во право си за критиките.

Но, отсекогаш сум мразел да фотографирам. Јас сум само тип.

Ако сте такви – ништо не ве спречува да бидете само глас зад сцената, да носите маска, да …. абе, да покаже имагинација.

Објавив – сега што?

Мора да аплицирате за програмата за монетизација преку реклами. Се вика Програма за партнер на YouTube.

Правилата што мора да ги исполнувате се следниве:

  • да биде во полнолетно време (т.е. ако не сте – родителите можат да ви помогнат при регистрација)
  • Вашиот канал мора да ги исполнува упатствата и барањата на YouTube
  • Во последните 12 месеци, вашите видеа се гледале најмалку 4000 часа (да речеме дека имате само едно видео, кое е долго 10 минути, 6 пати гледајќи го ова видео (од крај до крај)) 1 час;
  • Имајте најмалку 1000 претплатници
  • Пријавете се за програмата AdSense на Google
  • да биде со седиште во една од следниве земји (Бугарија е една од нив):

Алжир Американска Самоа Аргентина Арубазербејџан Австралија Австрија Бахреин Бермуди Белорусија Белгија Боливија Босна и Херцеговина Бразил Бугарија Канада Кајмански Острови Чиле Колумбија Костарика Хрватска Кипар Чешка Република Данска Доминиканска Република Еквадор Египет Грција Ел Салвадор Ел Салвија Хонг Конг Унгарија Исланд Индија Индонезија Ирак Израел Италија Јамајка Јапонија Јордан Казахстан Кенија Кувајт Летонија Либан Лихтенштајн Литванија Луксембург Македонија Малезија Малта Мартиник Мајоте Мексико Црна Гора Мароко Холандија Нов Зеланд Никарагва Нигерија Норвешка Параниани Северна Маравија Португалија Порто Рико Катар Република Ирска Соединување Романија Русија Сенегал Србија Сингапур Саудиска Арабија Словачка Словенија Јужна Африка Јужна Кореја Шпанија Шведска Швајцарија Тајван Танзанија Тајланд Тунис Турција Острови Туркс и Каикос Уф Анда Украина Обединети Арапски Емирати Обединетото Кралство САД – Девствени Острови Уругвај Венецуела Виетнам Јемен Зимбабве

Со исполнување на барањата – можете да аплицирате.
Веб-страницата вели дека понекогаш вашата апликација може да се разгледа во рок од еден месец. Но, како точно – не можам да ти кажам.

Колку пари можете да заработите на YouTube?

Тоа зависи од многу фактори – и не само: од јазикот на кој ќе ја направите содржината. За возврат – од која земја ќе добиете најмногу прегледи, какви и колку реклами ќе имате на каналот, итн.

Постојат многу видеа на англиски јазик во кои луѓето откриваат колку заработуваат. Можете да ги видите за поголема инспирација.

Но – ако сте премногу мрзливи да го направите ова или не зборувате англиски, тоа е многу поразлично. Сум видел личност која има етаблирана публика (околу 40.000 претплатници) и заработува околу 2.500 УСД. Сум видел и луѓе со над 6.000 УСД месечно.

Значи – ако се прашувате дали бугарските јутјубери заработуваат толку многу? Не мислам. Сепак, еден од најважните фактори е од каде потекнува гледаноста на видеото.

Значи – ако нешто ќе направите, тогаш сторете го тоа на странски јазик. Или направете го тоа на таков начин што јазикот не влијае

Конечни мисли

Како што реков, мразам да фотографирам.

Пред некое време размислував да започнам серија во која ќе купувам работи во Бугарија (што може да се смета како антиквитет) – и да го снимам целиот процес, крајната цел беше да ги продадам преку некоја страница во странство.

Недостатокот на средства ме спречи – на крајот на краиштата, дури и да ставам просечна цена од 40 лева за нешто што го купив, тоа е многу пари за мене.

Мое мислење е дека за да успее некое лице на YouTube, не ти требаат толку многу техничко знаење за обработка на видео. Потребна ви е само свежа мисла.

Вистина е дека знаењето во графичкиот дизајн не се меша. Многу луѓе кои имаат канали на YouTube се олицетворение во однос на специјалните ефекти, графичкиот дизајн на самиот канал (во видеата на YouTube имаат статични слики наречени tubneils, според многу луѓе тие имаат големо влијание кога станува збор за кликнување на одредена видео).

Ако зборувате англиски – тогаш можам да го препорачам каналот WPEagle. Тој има многу практично знаење за тоа како да започне партнерска страница за маркетинг. Иако видеата се професионално обработени, тие не се ништо подобри (технички) од бугарските јутјубери.

Мојата мисла е дека сè треба да биде „свежо“ пред се и најважно.

Beе бидам среќен ако повторно ги споделите вашите мисли, коментари, критики. И споделете ги оваа и другите статии на страницата. Кој знае – зошто да не направиме заедничка серија за тоа како да заработиме пасивен приход преку YouTube?

 

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Reddit
VK
Telegram
StumbleUpon
Pocket
OK
Веб-страници за домашна работа
Идеи за домашен бизнис (бизнис за дома)

Веб-страници за домашна работа

Напишав голем број статии на хонорарни платформи каде може да се најде далечинска работа. Но, поради големиот обем на материјали што веќе ги поставив – решив дека не би било лошо да имам статија во која ќе ги сумирам сите веќе разгледани страници за домашна работа. Веб-страницата за вршење микрозадачи

Сајтови за работа преку Интернет

Сајтови за работа преку Интернет

Напишав голем број статии на хонорарни платформи каде може да се најде далечинска работа. Но, поради големиот обем на материјали што веќе ги поставив – решив дека не би било лошо да имам статија во која ќе ги сумирам сите веќе разгледани страници за работа на Интернет. Веб-страницата за вршење