Стари играчки. Дали е можно да заработите пари од нив?

Стари играчки. Дали е можно да заработите пари од нив?

Можеби остануваат некои стари играчки од вашето детство. Може ли да се направат пари од нив?

Во оваа статија ќе ги разгледам информациите што ги добив на оваа тема.

Дали се вредни сите стари играчки?

Малку е тешко да се даде дефинитивен одговор.

Затоа што можам да ти кажам аргумент во двата правци.

Луѓето кои собираат играчки обично се специјализирани во некоја „област“.

Ако ви се продава она што го имате, тогаш тука треба да започнете со истражување за соодветна цена.

Кои се вашите играчки – да речеме дрвени или метални? Од кој период? Каква е нивната состојба?

Особено за второто – малите деца се обично агресивни и тешко е да се најдат играчки кои немаат никаков проблем во нивната состојба. Колку подобро е зачувана играчката, толку подобро.

Еве еден пример за тоа како можете да направите истражување за стара играчка што не е направена од реномиран производител.

Да речеме дека е метал. Произведени за време на социјализмот.

Користете ги најголемите страници за купување како eBay.

И погледнете колку други луѓе барајќи ги нивните играчки: https://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_trksid=m570.l1313&_nkw=soviet+tin+toy&_sacat=0

Не сите стари играчки кои немаат познат производител ќе имаат пазар.

Стари играчки од познати производители

Повеќето играчки кои имаат високи цени се од познати производители.

Сите ги знаеме – тоа се Марвел, Лего, Хасбро, Дизни, Конами итн.

Ако сте сигурни дека вашата играчка е од познат производител, тогаш би имала одредена цена.

Јас велам – таа би.

На пример, имам 14-годишни термоси со Анакин Скајвокер. Но, тие имаат само сентиментална вредност. Не пазар.

Ако имате слични играчки, тогаш вашето истражување треба да започне со страници што се посветени на слични теми.

На пример, многу добра страница за сите колекционерски предмети за светот на Војна на Starвездите е https://www.rebelscum.com/.

Или можете да користите поопшта страница како што се: https://colnect.com/en

Слична страница може да се најде за скоро секој вид играчки. Но, треба да бидете сигурни дека играчките се оригинални, а не имитација (за да не губите време за истражување).

Дури и ако се оригинални (а цените што ги гледате на Интернет се високи), мора да запомните дека понекогаш се тешки и бавни за продажба.

Затоа луѓето кои се занимаваат со ваков вид трговија имаат стотици, илјадници артикли.

„Илјадници? – ќе си кажеш. Да, зависи од тоа што го имате на ум како ставка.

Да речеме: играчи од чоколадни јајца “Киндер” или картичка “Одг” или “Ју-Ги-О”. Или дел од конструктор Лего.

Вашата играчка може да послужи како додаток во нечиј комплет.

Стари игри од непознати производители / имитации

Таквите игри, исто така, можат да имаат одредена, иако помала, вредност.

Колку ќе чини?

Како што реков – зависи од нивната состојба. И дали воопшто можат да се користат.

Дали имате цела кутија со тие кинески дискети со игри (како „Супер Марио“, „Контра“, „Терминатор“)? И дали тие воопшто работат?

Мое мислење е дека за разлика од оригиналните игри – овие не можат да ја зголемат цената со текот на времето.

Имав конструктор Лего на Starвездите, кој ако сега го понудам на продажба, можеби ќе заработам најмалку 150 УСД.

Старите игри како инвестиција

Игрите од познати производители (знам дека многу луѓе во моментот можат да се насмевнат и да мислат дека зборувам глупости) може да бидат одлична инвестиција.

Зошто?

Како што реков – децата не ги чуваат своите играчки. И кога ќе станат возрасни, играчките од нивното детство предизвикуваат чувства кај нив.

Ако еден вид играчки се произведува во 10.000 парчиња (да речеме), ако ја одредиме стапката на амортизација, кршење, загуба од 2 проценти / годишно /, тогаш по 20 години бројот на играчки што ќе преживеат во целата серија ќе биде 6.000 парчиња.

После 10-15 години, ценењето дека играчката што собира и има следбеници е над 100 проценти.

Истото важи и за стриповите и сите предмети што се поврзани со серија.

Се разбира – ова не е железно правило и никој не може да гарантира дека ќе победите

Видео игри како стари играчки

Тука ќе си дозволам малку да отстапам на оваа тема. Дали видеоигрите, особено оние што се продаваат како специјализирани или лекторирани изданија, можат да ја зголемат вредноста со текот на времето?

Мислам дека одговорот е да.

Некои од овие изданија се издаваат во многу мал број.

Финални мисли относно стари играчки и тяхната продажба

Старите играчки можат да чинат многу пари.

Beе бидам среќен ако статијата стигна до оние Бугари кои се занимаваат со ваков вид трговија (гледам дека има и такви на eBay).

Што пропуштив на темата? Имате ли коментари? Дали ќе го споделите вашето искуство

Би бил среќен ако темата предизвика дискусија. И интерес.

Затоа што, кога ќе размислите – дали има поинтересен „џамбазлак“ од овој – да продавате работи со кои сте растеле како дете?

Ако ви се допадна статијата – тогаш споделете ја преку социјалните мрежи. И прегледај ги моите други „пишувања“.

Нема подобар начин отколку да помогнете во развојот на оваа страница.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Reddit
VK
Telegram
StumbleUpon
Pocket
OK
Веб-страници за домашна работа
Идеи за домашен бизнис (бизнис за дома)

Веб-страници за домашна работа

Напишав голем број статии на хонорарни платформи каде може да се најде далечинска работа. Но, поради големиот обем на материјали што веќе ги поставив – решив дека не би било лошо да имам статија во која ќе ги сумирам сите веќе разгледани страници за домашна работа. Веб-страницата за вршење микрозадачи

Сајтови за работа преку Интернет

Сајтови за работа преку Интернет

Напишав голем број статии на хонорарни платформи каде може да се најде далечинска работа. Но, поради големиот обем на материјали што веќе ги поставив – решив дека не би било лошо да имам статија во која ќе ги сумирам сите веќе разгледани страници за работа на Интернет. Веб-страницата за вршење