VPN. Што е VPN? Наш предлог за VPN

VPN. Што е VPN? Наш предлог за VPN

За да постигнете анонимност на Интернет – еден начин е да користите VPN.

Но, што е VPN?

Кратенката VPN доаѓа од Виртуелна приватна мрежа и значи виртуелна приватна мрежа.

Секој од вас е свесен дека секој уред што пристапува на Интернет има своја идентификациска адреса, која се нарекува IP.

Кога сурфате на Интернет, вашата IP адреса создава историја на посети, што се нарекува „податоци за сообраќајот“. Секој оператор што обезбедува Интернет во Бугарија е должен да ги чува овие податоци за сообраќајот за одреден временски период.

IP адресата може „географски“ да означи каде и кога уредот пристапил до некоја страница.

Затоа – на пример, многу услуги за стриминг (услуги во кои можете да гледате видео во реално време) како што е Нетфликс препознаваат и нудат различна содржина на своите корисници, што во пракса доведува до многу глупава состојба што корисникот во САД може да ја гледа некои емисии и корисник во Бугарија – сосема поинаков (што го ограничува изборот).

Тука влегува виртуелната приватна мрежа (VPN) – преку неа можете да „поврзете“ со мрежа од различни сервери на различни локации. И со тоа „маскирајте го“ вашето присуство на мрежата.

Постојат многу услуги кои нудат VPN – каде се плаќа, каде бесплатно.

Во оваа статија ќе ве запознаам со услугата што ја нуди компанијата Namecheap.

VPN од Namecheap

Веќе подолго време ги користам услугите на Namecheap како регистратор на домени и хостинг услуги.

Во моментот Морам да забележам дека не го користам нивниот VPN (затоа што не морам).

Ако сте заинтересирани за нивните услуги во оваа област, можете Кликни тука .

Покрај тоа – тие исто така нудат сопствен VPN на можеби најниската цена што некогаш можеш да ја најдеш!

Еве како изгледаат нивните цени во споредба со некои други VPN услуги:

Namecheap VPN Северен ВПН Експрес VPN Сајбер-дух
Месечен план 5,88 УСД / месечно 11,95 УСД / месечно 12,95 УСД / месечно 12,99 УСД / месечно
Најдобра зделка

3 години

67,68 долари

1,88 УСД / месечно

3 години

125,64 УСД

3,49 УСД / месечно

1 година

99,95 американски долари

8,32 УСД / месечно

3 години

89,90 американски долари

2,75 УСД / месечно

Namecheap се толку самоуверени дека ако ја користите оваа врска можете да користите VPN потполно бесплатна првиот месец.

Покрај тоа, тие нудат период од 30 дена во кој ќе ви ги вратат парите.

Но, што тие нудат за вашите пари?

 1. Нивниот VPN е компатибилен за уреди кои се базираат на Android, Windows, IOS, macIOS и можете да ставите VNP директно на рутерот .
 2. Ако користите VPN – прелистувањето сè уште ќе биде брзо
 3. Имате поддршка (што е на англиски, руски јазик) што може да ви помогне 24/7
 4. Можете да користите VPN на неограничен број уреди.
 5. Со VPN – податоците на Namecheap се шифрираат со користење на протоколи OpenVPN и IKEv2 – ќе бидете посигурни од хакери кои бараат чувствителни информации
 6. Без податоци за сообраќај / дневници – Namecheap собира само информации за врска и количина на информации што се користат, но никогаш не го зачувува она што сте го прелистувале
 7. Вашата IP е скриена – Namecheap ви дава единствена, случајно избрана IP.
 8. Со VPN – на Namecheap можете посигурно да сурфате во јавни мрежи (како што се оние на аеродромите, центрите на заедницата, плоштадите, кафулињата) – вашите податоци се позаштитени од компјутерски криминалци
 9. Namecheap има таканаречена заштита од протекување на ДНС – нивните сервери ве штитат од „протекување“ што може да го открие вашиот идентитет
 10. Namecheap создаде таканаречен „убиствен прекинувач“ – дури и ако ви се расипе врската со VPN серверот, вашата IP ќе остане скриена
 11. Како што реков, Namecheap има над 1.000 сервери на над 75 различни локации низ целиот свет. Можете да изберете каде сакате да се поврзете.
 12. Податоците се неограничени и брзи. Не постои т.н. провајдер Тркотинг.
 13. Namecheap гарантира дека можете лесно да го поставите вашиот VPN од нив.

Конечни мисли

Иако не го користам (не мора) – VPN од Namecheap е многу убава услуга. Ако одлучите да го купите, ќе заработам провизија ако ги користите моите врски.

Без разлика дали сакате да ја зголемите вашата безбедност на Интернет или сакате да ги гледате вашите омилени услуги за стриминг, VPN може да ви помогне да го направите токму тоа.

Namcheap е ефтин. И нуди бесплатен месец (ако сакате да го пробате) ако се приклучите на месечниот план за претплата.

Исто така, постои гаранција дека парите ќе бидат вратени ако не ви се допаѓа нешто во рок од 30 дена.

Како и секогаш, оваа тема е отворена за дискусија.

Ви благодариме ако одлучите да го споделите овој напис (и сите други). Ова ќе помогне да се развива pasivendohod.net. И да започнете да поставувате други теми, чиј развој бара средства.

 

 

 

 

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
Reddit
VK
Telegram
StumbleUpon
Pocket
OK
Веб-страници за домашна работа
Идеи за домашен бизнис (бизнис за дома)

Веб-страници за домашна работа

Напишав голем број статии на хонорарни платформи каде може да се најде далечинска работа. Но, поради големиот обем на материјали што веќе ги поставив – решив дека не би било лошо да имам статија во која ќе ги сумирам сите веќе разгледани страници за домашна работа. Веб-страницата за вршење микрозадачи

Сајтови за работа преку Интернет

Сајтови за работа преку Интернет

Напишав голем број статии на хонорарни платформи каде може да се најде далечинска работа. Но, поради големиот обем на материјали што веќе ги поставив – решив дека не би било лошо да имам статија во која ќе ги сумирам сите веќе разгледани страници за работа на Интернет. Веб-страницата за вршење